1. Start
  2. Blog
  3. Automatyzacja spękania szkła hartowanego – już niedługo?
01

Artykuł

Automatyzacja spękania szkła hartowanego – już niedługo?

Przeprowadzanie testów fragmentacji szkła hartowanego jest niezbędne, ale niestety żmudne i nieprecyzyjne. Wszak jego wynik zależy od osoby liczącej kawałki. W dobie dzisiejszych technologii jest to niemal nie do pomyślenia, ale być może niedługo. Pierwsza aplikacja wykorzystująca AI w liczeniu kawałków szkła już powstała.

Wady ręcznego liczenia

Analiza fragmentacji jest konieczna w procesie hartowania termicznego. Przyjęło się, że test przeprowadza operator, który ręcznie liczy kawałki szkła z określonego przez normy fragmentu (50×50 mm).

Test przeprowadzany ręcznie nie jest trudny, ale zajmuje operatorowi wiele czasu. Dodatkowo jego przebieg jest narażony na błędy ludzkie, które jak wiadomo, zdarzają się każdemu. Przeprowadzone badania potwierdzają, że w zależności od operatora odchylenie w wyniku może wynosić nawet ponad 6% średniej. Można zatem sądzić, że nie wszystkie szkła rzeczywiście mieszą się w normach, chociaż operator uznał, że wyniki badań są dobre. Mógł się przecież po prostu pomylić. Szczególnie łatwo o to, gdy fragmenty są bardzo małe. Część z nich można nieświadomie pominąć lub policzyć dwa razy.

Automatyzacja spękania

Ostatnie lata wprowadziły wiele zmian. Zautomatyzowane procesy bazujące na technologii AI (sztucznej inteligencji) stały się istotną częścią wielu branż i ułatwiły pracę milionom ludzi. Nic dziwnego, że zauważono potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań również w procesie hartowania szkła. 

Jeszcze do niedawna automatyzacja spękania była mało możliwa ze względu na ograniczone możliwości technologiczne. Teraz pikselowe segmentowanie zdjęć jest jednak dużo łatwiejsze, widzenie komputerowe polepszyło się. Umożliwiło to stworzenie narzędzia dostępnego dla każdego, które precyzyjnie liczy kawałki szkła na badanym obszarze.

Glaston Siru

Glaston Siru to aplikacja, która służy do analizy fragmentacji szkła. Wykorzystuje sztuczną inteligencję w liczeniu kawałków i, co potwierdzają badania, sprawdza się lepiej od człowieka. Przeciętny operator w próbce 10 mm liczył bowiem o 10 kawałków mniej niż AI. Siru miała swoją premierę podczas konferencji Glass Performance Days w 2019 roku. Obecnie aplikację można pobrać bezpośrednio ze sklepu Google Play i App Store.

Sprawdź  Jak wybrać przyssawkę do szkła?

Specjaliści podkreślają jednak, że wyniki podawane przez AI mogą być dalekie prawdzie. Wynika to z procesów, które odbywają się w trakcie liczenia. Sztuczna inteligencja decyduje o tym, który kawałek doliczyć i który zignorować. Istnieje więc szansa, że weźmie pod uwagę fragmenty, których człowiek nie uznałby za wartościowe w ocenie wyniku.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice