1. Start
  2. Blog
  3. Mini żurawie – zaawansowane urządzenia do transportu i montażu szkła
01

Artykuł

Mini żurawie – zaawansowane urządzenia do transportu i montażu szkła

Przygotowaliśmy czwarty artykuł z naszej serii poświęconej rynkowi stolarki w Polsce oraz urządzeniom do transportu i montażu szkła. Nasi specjaliści dzielą się wiedzą i doświadczeniem, by przybliżyć wybrane zagadnienia i omówić jak aktualnie wygląda wykorzystanie mini żurawia w pracach na budowie. Zastanawiamy się również, jaki sposób na przetestowanie urządzenia jest najbardziej opłacalny finansowo. Zapraszamy do czytania i życzymy miłej lektury!

Mini żurawie – użytkowanie w Polsce

Na wzrost zainteresowania takimi urządzeniami jak mini żurawie ma wpływ przede wszystkim zmiana trendów w architekturze. Obecnie szkło jest coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnych projektach nie tylko w formie dużych przeszkleń. Ze szkła powstają schody i balustrady, a nawet podłogi, które stały się synonimem nowoczesności i luksusu. Szkło wybierane do elementów przeznaczonych do codziennego użytku jest większe, grubsze, a także cięższe i trudniejsze do zamocowania tradycyjnymi metodami. Jest również droższe, więc wzrasta odpowiedzialność firm, które zajmują się jego montażem. Dlatego specjaliści, szukając rozwiązań, które pomogą im spełnić oczekiwania Inwestorów i deweloperów, zwrócili się w stronę nowoczesnych urządzeń. Mini żurawie to maszyny o niewielkich wymiarach, które są doceniane przez profesjonalistów za: wytrzymałość, zwrotność, możliwość użytkowania w niewielkich przestrzeniach i gwarancję bezpieczeństwa w trakcie pracy. Tam, gdzie nie zmieści się tradycyjny żuraw lub auto z HDS-em świetną alternatywą są małe żurawie na gąsienicach, czyli właśnie mini żurawie.

Unikatowe cechy nowoczesnych urządzeń

Mini żurawie wykorzystywane przez profesjonalistów wyróżniają się kilka istotnymi parametrami. Jedną z najważniejszych cech jest ich zasięg, który powinien wynosić przynajmniej 9 metrów, jeśli urządzenie ma wykonywać prace na parterze i pierwszym piętrze. Dla firm, które pracują do wysokości 2-3 piętra lub potrzebują dodawać sprzęt kilka metrów do przodu od osi żurawie, należy zwiększyć zasięg do optymalnych 15-16 metrów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór mini żurawia, którego ramię jest łamane (JIB). Takie wyposażenie ułatwia przede wszystkim prace na balkonach, kiedy należy omijać takie przeszkody jak balustrady lub drzewa.

Sprawdź  Rodzaje dużych okien

Profesjonaliści wybierają nowoczesne mini żurawie, które są sterowane bezprzewodowo za pomocą pilota z zasięgiem kilkunastu metrów. Dzięki temu operator może obsługiwać urządzenie, będąc odpowiednio oddalonym i mając dobry widok na to, co dzieje się na placu budowy. Tradycyjne mini żurawie są wyposażone w silnik diesla, który gwarantuje stabilną pracę nawet w trudnych warunkach. Ten rodzaj silnika jest najczęściej montowany w maszynach budowlanych. Niektórzy producenci oferują również opcję zamontowania silnika elektrycznego, aby mini żuraw mógł pracować również wewnątrz pomieszczeń. Najlepsi producenci decydują się na montaż zasilania 230V, które jest najbardziej uniwersalne. Na jaką dodatkową funkcjonalność mogą liczyć profesjonaliści, szukając mini żurawia dla siebie? Na uwagę na pewno zasługuje obrót o 360 stopni oraz rozsuwane gąsienice – niezastąpione w ciężkim terenie, ponieważ zwiększają stabilność maszyny. Niektórzy klienci oczekują, że mini żuraw będzie miał zamontowaną wciągarkę i możliwość pracy za pomocą zbloczy linowych.

Mini żuraw – inwestycja w funkcjonalność

Nowoczesne mini żurawie to doskonale wyposażone urządzenia, które wyróżniają się nie tylko niewielkimi wymiarami, ale przede wszystkim dużą mobilnością i ponadprzeciętną precyzją. Przykład? Mini żurawiem można opuścić taflę szkła, która waży kilkaset kilogramów z dokładnością do kilku milimetrów. Maszyny można wykorzystywać do wykonywania różnorodnych prac związanych ze szkłem. Duża funkcjonalność sprawia, że zakup mini żurawia to poważna inwestycja, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, dobrym rozwiązaniem będzie przetestowanie urządzenia.  

Zakup mini żurawia – warto zacząć od przetestowania!

Wypożyczenie mini żurawia i sprawdzenie jego działania ma na celu po pierwsze określenie, czy maszyna spełni oczekiwania przedsiębiorstwa oraz ustalenie, jaką funkcjonalność powinien mieć mini żuraw, aby jego potencjał techniczny był w pełni wykorzystywany. Dobrym sposobem na przetestowanie mini żurawia jest wynajem urządzenia wraz z operatorem. Dzięki profesjonalnej obsłudze można określić dokładnie, jakie wady i zalety ma konkretny model. Takie postępowanie pozwoli zminimalizować ryzyko niedopasowania maszyny do charakteru wykonywanej pracy. Po poznaniu możliwości mini żurawia można rozważyć wszystkie czynnik i na ich podstawie podjąć decyzję o zakupie maszyny. Co jeśli firma nie dysponuje kapitałem, który pozwoli jej na sfinansowanie inwestycji?

Sprawdź  Co to są szprosy? Przegląd rodzajów szprosów

Korzystna alternatywa dla zakupu

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują mini żurawia, ale nie mają wolnych środków, mogą skorzystać z leasingu. Opłacalną finansowo alternatywą dla zakupu jest również skorzystanie z opcji  wynajmu mini żurawia od profesjonalnej firmy takiej jak Glasslift. Przed wypożyczeniem urządzenia należy starannie określić zakres robót. Co można zyskać, decydując się na takie rozwiązanie? Na plac budowy zostanie przysłane urządzenie o parametrach odpowiadających zakresowi zadań. Co więcej, będzie je obsługiwał doświadczony operator. To oznacza, że wynajmujący nie musi zatrudniać osoby specjalizującej się w obsłudze mini żurawia, a współpraca z operatorem pozwoli znacznie skrócić czas potrzebny na wykonanie usługi. Co więcej, wynajmujący płaci jedynie za faktyczny czas pracy urządzenia, nie musi martwić się o jego przechowywanie, zabezpieczenie, konserwacje i naprawy, ani skupiać się na określonym typie zleceń, by maszyna była optymalnie wykorzystywana.

Biorąc pod uwagę zmieniające się trendy w architekturze, mini żuraw staje się urządzeniem coraz bardziej potrzebnym na placach budowy. Przed zakupem maszyny warto zdecydować się na testy. Dla firm, które nie dysponują kapitałem inwestycyjnym, dobrym rozwiązaniem może okazać się leasing mini żurawia lub wynajęcie urządzenia wraz z profesjonalnym operatorem.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice