1. Start
  2. Blog
  3. Parametry cieplne okien – na co zwrócić uwagę?
01

Artykuł

Parametry cieplne okien – na co zwrócić uwagę?

Szacuje się, że przez okna z domu ucieka nawet 40 proc. ciepła, co wiąże się z ogromnymi stratami energii i zupełnie niepotrzebnymi kosztami. Aby tego uniknąć, należy zdecydować się na montaż okien o dobrych parametrach cieplnych. Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę, szacując współczynnik przenikania ciepła.

Co wpływa na straty ciepła?

Na początku należy podkreślić, że na straty ciepła przez okna wpływają co najmniej cztery czynniki. Pierwszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła Uw, który określa ile ciepła ucieka przez stolarkę okienną. Drugim ważnym parametrem jest współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. Jego wartość stanowi szacunek tego, ile promieniowania słonecznego dociera do wnętrza domu. Ponadto, na straty ciepła przez okno wpływ ma również montaż. Wykonany niefachowo może przyczynić się do zwiększenia strat i narazić nas na dodatkowe koszty. Ostatnim czynnikiem jest natomiast konstrukcja okna.

Współczynnik przenikania ciepła

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, chcąc ograniczyć straty ciepła, powinien być współczynnik przenikania ciepła, czyli wspomniany już Uw. Jest to współczynnik dla całego okna i najlepiej, aby był niski (mniejszy od uważanego za standard 1,1 W dla m2·K).

Zdaniem ekspertów stolarka otworowa powinna mieć Uw średnio na poziomie 0,9 W (m2·K), ale należy podkreślić, że jest to wartość dla domów o niskim zapotrzebowaniu na energię. Warto też pamiętać, że obecnie producenci oferują okna o bardzo różnych parametrach. Chociaż 0,9 W (m2·K) uważa się za standard, można znaleźć okna nawet o wartości 0,6 W (m2·K).

Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej

Przenikanie energii słonecznej do domu przez szybę nie wiąże się bezpośrednio ze stratami ciepła, ale im jest wyższy, tym mniej potrzeba energii do ogrzania domu zimą. Działa to analogicznie latem, co niestety nie jest już tak dobrą informacją, ponieważ pomieszczenia nagrzewają się szybciej i trzeba wtedy zadbać o ich odpowiednie ochłodzenie.

Sprawdź  VacuMaster Glass 350/300 i VacuMaster Glass 600 - porównanie modeli

Uważa się, że najlepsze parametry zapewniają okna, których współczynnik przepuszczalności energii słonecznej wynosi g ≥ 50%. W połączeniu z Uw ≤ 0,9 W/(m2·K) są to okna właściwie optymalne, tzw. okna aktywne. Jeśli chodzi natomiast o okna pasywne, wartość współczynnika g powinna wynosić nawet 55%.

Montaż

Montaż to wbrew pozorom jeden z najważniejszych czynników wpływających na straty ciepła przez okno. Z tego powodu tak ważne jest zatrudnianie fachowców, którzy mają duże doświadczenie i wykonują swoją pracę solidnie. Warto też podkreślić, że ryzyko popełnienia błędów w montażu jest tym większe, im większe są okna. W przypadku dużych tafli trzeba bowiem zadbać nie tylko o fachowe przygotowanie do montażu, ale też o prawidłowy transport szyby z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn, np. mini żurawi czy manipulatorów, które można wynająć dzięki Glasslift.

Konstrukcja okna

Na koniec warto też wspomnieć o konstrukcji okna. Projektanci mają coraz to śmielsze wizje, które nie zawsze wiążą się z oszczędnością energii. Przykładowo, okna ze szprosami konstrukcyjnymi przepuszczają więcej powietrza od okien pozbawionych szpros w ogóle. Dobrze mieć to na uwadze, sprawdzając parametry cieplne okna.

Pamiętaj także, że dużo zależy od układu pomieszczeń i usytuowania okien w obiekcie. Kwestię wykorzystania ciepła pochodzącego z promieniowania słonecznego warto omówić z projektantem jeszcze przed zaakceptowaniem projektu.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice