1. Start
  2. Blog
  3. Czy przechowywanie szkła ma wpływ na jego przetwarzanie?
01

Artykuł

Czy przechowywanie szkła ma wpływ na jego przetwarzanie?

Laminowane szkło bezpieczne, czyli LSG, ma szerokie zastosowanie. Jest jednak dość kłopotliwym materiałem, bo wymaga specjalnego procesu przetwarzania. Powszechnie sądzi się, że o jego przebiegu decyduje przede wszystkim jakość szkła. Udowodniono jednak, że nawet taki czynnik jak przechowywanie może mieć wpływa na późniejsze cięcie.

Regały magazynowe a cięcie szkła

Płyty szklane są przechowywane na standardowych stojakach o stalowej konstrukcji z powierzchnią nośną. Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć szczegółów, które na późniejszym etapie mogą doprowadzić nawet do rozbicia się szkła w trakcie cięcia. Jaki wpływ na LSG mają regały?

Należałoby powiedzieć, że żaden, o ile szkło jest odpowiednio rozłożone. Powierzchnie podparcia powinny znajdować się na tym samym poziomie, a krawędzie płyty muszą leżeć na kilku punktach podparcia. Wtedy nie dochodzi do naprężeń, które zwiększają skłonność do rozbicia się szkła podczas jego przetwarzania. Na szczególnej uwadze należy mieć podpory różnych wysokości i o różnych nachyleniach. Te indukują naprężenia w największym stopniu.

Temperatura w magazynie

Szkło ma to do siebie, że w trakcie przetwarzania zachowuje się różnie w zależności od panującej temperatury. Im jest cieplej, tym staje się bardziej miękkie. Im jest zimniej, tym jest bardziej kruche. Z oczywistych względów obróbkę przeprowadza się w temperaturze powyżej 20°C.

Należy jednak podkreślić, że aklimatyzacja szkła do temperatury magazynowej może trwać nawet kilka dni. Przyjmuje się, że zanim zostanie poddane obróbce, powinno przebywać w magazynie przez 3 dni. W przeciwnym razie może stracić na jakości.

Transport

Transport szkła między miejscem przechowywania a linią cięcia odbywa się przy wykorzystaniu urządzeń do ładowania lub manipulowania. Najprostsze maszyny wyposażone są w przyssawki, ale i tu łatwo o popełnienie błędu. Jeśli przyssawki są ustawione zbyt ciasno, przyczynią się do powstania naprężeń środkowych. Te z kolei zwiększą skłonność szkła do rozbicia się w trakcie cięcia.

Sprawdź  Zastosowanie mini dźwigów

Można temu zapobiec, korzystając z bardziej profesjonalnych urządzeń, które umożliwiają rozkład sił ssania na całą powierzchnię szyby. Takimi maszynami są np. dobre manipulatory lub mini żurawie.

Co kiedy doszło do naprężeń?

W niektórych przypadkach naprężenia są nieuniknione. Można im zapobiec, stosując odpowiednie środki ostrożności w trakcie przechowywania, ale niekiedy za naprężenia może być odpowiedzialna nawet folia laminująca, materiał niezbędny do stworzenia szkła laminowanego. Nie znaczy to jednak, że szkło jest wtedy spisane na straty. W przypadku niewielkich naprężeń wystarczy użyć odpowiednich narzędzi i zachować właściwe parametry cięcia, aby uniknąć rozbicia się płyty. Jednak gdy naprężenia są wyjątkowo duże, warto złożyć reklamację.

Po czym poznać naprężenia?

Naprężenia można rozpoznać po przyjrzeniu się odbiciu w szkle. Jeśli w rzeczywistości ostre krawędzie nabierają kształtu łuku w odbiciu, doszło do naprężeń.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice