1. Start
  2. Blog
  3. Co to są szprosy? Przegląd rodzajów szprosów
01

Artykuł

Co to są szprosy? Przegląd rodzajów szprosów

Szprosy, szczebliny czy po prostu listwy – wszystkie te nazwy określają tą samą część okna. Dawniej pełniła ona funkcję konstrukcyjną, dziś jest wykorzystywana przede wszystkim jako ozdoba. Wyjaśniamy, czym są szprosy i jakie rodzaje szprosów stosuje się w okiennictwie.

Co to są szprosy?

Szpros to rodzaj listwy, która dzieli skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze części, tzw. kwatery. Montuje się ją w ościeżnicy lub ramiakach, przy czym na szczególnej uwadze należy mieć wręby do zamocowania szyb lub wietrzników, które pełnią ważną rolę w szprosach konstrukcyjnych.

Szprosy konstrukcyjne, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu, są najbardziej klasyczną formą szczeblin. Wzmacniają konstrukcję okna i dlatego powstały w czasach, kiedy duże tafle szkła były niemożliwe do wytworzenia. Dzisiaj szprosy rzadko pełnią funkcję konstrukcyjną. Najczęściej wykorzystuje się je w celu uzyskania konkretnej stylistyki. Można więc mówić o zatarciu się pierwotnej funkcji szprosów, co nie oznacza jednak, że szczebliny są rzadkością.

Szprosy tworzą najczęściej listewki, które imitują wygląd szczeblin konstrukcyjnych. Tendencję tę można zauważyć nawet w renowacji starych obiektów, co wynika po prostu z rachunku. Taniej i prościej jest zamontować dużą taflę z wykorzystaniem szpros imitujących część konstrukcyjną, niż małe tafle z wykorzystaniem szpros konstrukcyjnych.

Szprosy uatrakcyjniają budynki i nadają im szczególnych walorów estetycznych.

Rodzaje szprosów

1. Konstrukcyjne – jak już wspomnieliśmy, jest to najstarsza i najbardziej klasyczna forma szprosów. Wzmacnia konstrukcję okna i znajdziemy ją przede wszystkim w oknach drewnianych obiektów zabytkowych. Używana jest do utrzymania rustykalnego lub klasycznego stylu.

2. Wewnątrzszybowe – są to szprosy montowane na stałe w ramce międzyszybowej. Ponieważ znajdują się wewnątrz, nie przynoszą kłopotów związanych z konserwacją. Wykorzystuje się je raczej rzadko.

3. Wiedeńskie – imitują oddzielne pakiety szybowe, a ich ramka umieszczona jest wewnątrz pakietu szybowego. W środku znajduje się tzw. ślepy szpros, na który naklejana jest drewniana listewka od strony zewnętrznej. To pośrednie rozwiązanie między tradycyjnymi szprosami konstrukcyjnymi a wewnątrzszybowymi.

4. Naklejane – są to szprosy z PVC, które nakleja się na szybę. Wyglądają jak pakiety szybowe z ramką aluminiową wewnątrz. Szybę dzielą listwy PVC.

5. Zawieszane (otwierane) – wykonane są z drewnianych listewek lub ze spienionego PVC. Znajdują się na ramkach zamontowanych po zewnętrznej stronie skrzydła. Nie przylegają do szyby. Ramkę można otworzyć po otwarciu zaczepów, dzięki czemu mycie całej tafli szyby jest proste.

Warto także podkreślić, że w zależności od rodzajów szprosów można mówić o różnym stopniu przewodzenia ciepła. Największe straty przynoszą szprosy konstrukcyjne, ale uważa się, że wszystkie szprosy odpowiadają za wychłodzenie okna. Warto zatem określić współczynnik przenikania ciepła dla każdego typu szyby.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice