1. Start
  2. Blog
  3. Właściwości akustyczne szkła – co na nie wpływa?
01

Artykuł

Właściwości akustyczne szkła – co na nie wpływa?

Szkło często wykorzystywane jest w obiektach biurowych i nowoczesnych domach w funkcji wyciszenia pomieszczeń lub ich podziału na konkretne strefy. Wygląda to imponująco, ale aby zdało egzamin, trzeba mieć podstawową wiedzę o akustyce szkła. Przybliżamy ten temat w naszym artykule.

Czy szkło wycisza?

Szkła ma oczywiście właściwości wyciszające, ale trzeba sobie uzmysłowić, że w porównaniu ze ścianą czy drzwiami wypadają mało atrakcyjnie. Nie zapewniają całkowitej izolacji od hałasu płynącego z zewnątrz, co ma duże znaczenie np. w powierzchniach open space. W takich pomieszczeniach do wydzielenia stref często wykorzystuje się szklane ściany, ale wydzielenie to może być tylko prowizoryczne. Wykonane z nieodpowiedniego szkła ani nie wyciszy, ani nie zapewni pracownikom komfortu.

Nie znaczy to jednak, że ze względu na niskie właściwości akustyczne trzeba ze szkła zupełnie zrezygnować. Istnieje bowiem kilka sposobów na poprawę tych właściwości.

Rodzaj szkła

Akustyka szkła zależy w dużej mierze od tego, jakie to jest szkło. Do konstrukcji, które mają wyciszać, używa się najczęściej szkła klejonego. To konstrukcja, w której między warstwę stanowi żywica, czyli materiał o dźwiękochłonności lepszej od folii PVB i EVA.

Istnieje też szkło laminowane o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych, przy czym należy w nim zastosować specjalne, akustyczne tafle szklane sklejone folią poliwinylobutyralu (PVB).

Jak zwiększyć dźwiękochłonność szkła?

Dźwiękochłonność szkła można zwiększyć na kilka sposobów. Najczęściej robi się to poprzez zastosowanie folii (jednej lub kilku) o dużej sprężystości. Można też użyć tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym, bo im większa jest grubość szkła, tym lepsza dźwiękochłonność.

Bardziej skomplikowanym sposobem na polepszenie izolacji akustycznej szkła jest zróżnicowanie grubości szkła. W takim przypadku tafle szkłą muszą się różnić grubością od siebie o przynajmniej 50%. To popularna metoda, bo tania.

Sprawdź  Rozwój na rynku szyb wielkoformatowych

System uszczelnień

Oczywiście na akustykę szkła mają wpływ nie tylko tafle. Bardzo istotne są też okucia i uszczelnienia wokół, bo każda niewielka szczelina zmniejsza właściwości izolacyjne. Montaż szklanych konstrukcji, które mają wyciszać, należy więc zlecić profesjonalistom, którzy dobiorą najlepsze podkładki i rodzaje listew oraz klamer.

Warto też podkreślić, że każde uszkodzenie szkła wpływa na jego właściwości akustyczne. W związku z tym trzeba zwrócić uwagę zarówno na montaż, jak i na transport. Do obu procesów należy użyć fachowych maszyn – wypożyczysz je dzięki glasslift.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice