1. Start
  2. Blog
  3. Czym kierować się przy wyborze ssawek?
01

Artykuł

Czym kierować się przy wyborze ssawek?

Podnośniki próżniowe do szkła, czyli popularne ssawki wspierają dzisiaj pracę rąk ludzkich lub całkowicie zastępują ją podczas montażu przeszkleń. Przydają się na placu budowy, gdzie mogą zostać zawieszone na ramieniu dźwigu HDS lub na stacjonarnym żurawiu. W ten sposób dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc na wysokościach staje się znacznie mniej skomplikowane. Firmy korzystają zarówno z własnych, zakupionych za środki firmowe urządzeń, jak również współpracują z wypożyczalniami tego sprzętu. W każdej jednak sytuacji potrzebują technicznego wsparcia, które pomoże w wyborze najlepszej wersji urządzenia. Zobacz, czym należy kierować się podczas porównywania podnośników próżniowych do szkła.

Producenci bardzo precyzyjnie opisują swoje urządzenia, wymieniając wszystkie ich najistotniejsze cechy oraz parametry. Tymi, które interesują Cię najbardziej, gdy podejmujesz decyzję o wynajmie czy zakupie podnośnika próżniowego do szkła są:

  • udźwig;
  • dopasowanie do kształtu podnoszonego szkła;
  • budowa ssawki;
  • renoma producenta;

Przenalizujmy powyższe parametry krok po kroku, aby zrozumieć, dlaczego są one wyjątkowo ważne przy zakupie czy wynajmie ssawek próżniowych do szkła.

Udźwig – jakie możliwości mają ssawki do szkła?

W specyfikacji każdego urządzenia producenci podają informację o maksymalnym udźwigu. Pozwala to określić, czy dana maszyna sprawdzi się w konkretnych pracach, czy będzie do nich niewystarczająca. Dla bezpieczeństwa zawsze warto przyjąć wyższą wartość, np. jeśli przenoszony ładunek waży 300 kg, wybierz ssawkę o udźwigu o 20% większym. To gwarancja tego, że prace przebiegną bez żadnych niespodzianek.

Przy zakupie ssawek warto wybrać te, które mają udźwig dopasowany do charakteru Twojej pracy i przenoszonych ładunków:

  • Podnoszenie lekkich ładunków ssawką o dużym udźwigu jest możliwe, ale niekoniecznie wygodne. Wymaga więcej wysiłku. Jeśli zdecydowana większość ładunków jest mała i lekka, ssawka o udźwigu maksymalnym 350 kg wystarczy.
  • Podnoszenie dużych, ciężkich szyb wymaga naprawdę mocnego sprzętu (o udźwigu nawet powyżej 1 tony). Fakt, są droższe, ale z uwagi na ich wydajność jest to inwestycja o dość szybkim terminie zwrotu.

Przy weryfikowaniu wartości udźwigów podanych przez producenta, zwróć uwagę na to, że różnią się one w pionie i w poziomie. Zastanów się zatem, co zazwyczaj montujesz – daszki w poziome czy fasady i szyby w pionie.

Dopasowanie ssawki do kształtu podnoszonego szkła

Moda na przeszklenia w nieruchomościach prowadzi do tego, że coraz częściej do przenoszenia i montażu są szyby o nietypowych wymiarach. Prostokątne, trójkątne, okrągłe o różnych rozmiarach – niekiedy naprawdę dużych. Najlepiej więc, aby wybierana ssawka miała opcję zmiany konfiguracji i dopasowania ustawienia talerzy ssących do konkretnego ładunku. Nawet, jeśli jest taka funkcja, dowiedz się, czy zmiana ułożenia jest bardzo skomplikowana. Najlepiej, aby odbywało się to sprawnie i szybko, bez zbędnych przestojów w pracy. Odpowiednie ułożenie ssawek i optymalna moc pozwalają na chwytanie szkła nie tylko płaskiego, ale też giętego (od strony wklęsłej, jak i wypukłej). Nie każdy model ma taką opcję, a jednym z najlepszych jest Righetti z głowicami do szkła giętego stworzony do montażu i transportu paneli zakrzywionych.

Stan techniczny i budowa ssawki – wpływ na wygodę pracy i transportu

Bezpośrednio z możliwością zmiany ustawień związana jest też budowa ssawki. Z perspektywy użytkownika najważniejsze jest położenie ramienia czy ułożenie talerzy. Co zaś tyczy się kondycji technicznej urządzenia, warto bliżej przyjrzeć się jej budowie, aby ocenić jakość i profesjonalizm wykończenia elementu. Co powinno wzbudzić Twoje zaniepokojenie? Na pewno wszystkie wystające przewody, włączniki i inne, które należy ukryć (ze względów estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa). Ogólnie ssawka powinna prezentować się solidnie, nowocześnie, a dzieje się to wtedy, gdy zostaje wykonana z solidnych materiałów odpornych na rdzę i niszczenie.

Renoma producenta – wybieraj zaufanych dostawców ssawek

A kto dostarczy Ci dobre ssawki? Wyłącznie zaufany, doświadczony dystrybutor czy wypożyczalnia. Glasslift specjalizuje się w dostarczaniu ssawek od najlepszych producentów – Schmalz i Righetti. Bogate portfolio urządzeń na sprzedaż i wynajem w połączeniu z zaawansowanym technologicznie serwisem, gdzie jest duża dostępność części zamiennych, to kolejny plus takiej współpracy. Do tego obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna na wysokim poziomie, na którą mogą liczyć klienci naszego sklepu oraz wypożyczalni.

Znalezienie dobrego dostawcy ssawek wiąże się z możliwością przetestowania jego urządzeń w praktyce. To ważne w kontekście przyszłego zakupu, gdy chcesz wiedzieć, czy dany sprzęt faktycznie spełnia Twoje oczekiwania. Wreszcie kwestia transportu, czy ssawka zostanie dostarczona na miejsce? Z Glasslift jest to standardem.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice