1. Start
  2. Blog
  3. Montaż okien. Co musisz wiedzieć?
01

Artykuł

Montaż okien. Co musisz wiedzieć?

Montaż okien jest trudnym zadaniem. Warto więc zawczasu zdać sobie sprawę, z czym się wiąże i na co zwrócić uwagę. W tym artykule przedstawiamy ogólne informacje o montażu okien z uwzględnieniem częstych błędów oraz skutków nieprawidłowo przeprowadzonej instalacji.

Montaż okien – na czym właściwie polega?

Gdyby spróbować wytłumaczyć laikowi, na czym polega montaż okien, trzeba by posłużyć się dość uproszczonym opisem. Można powiedzieć, że proces ten opiera się na zamocowaniu konstrukcji okien do ścian budynków oraz jej uszczelnieniu. Taka “definicja” sprawia jednak, że montaż okien wydaje się bardzo prosty. Niestety, to nie do końca prawda.

Problemy związane z montażem okien

Prawidłowy montaż okien wymaga dużej wiedzy i lat doświadczenia. Ponadto coraz to nowsze trendy w branży okiennej sprawiają, że trzeba ciągle szukać nowych rozwiązań. Jednym z przejawów takich trendów są np. okna wielkoformatowe. Ich montaż wiąże się z procesami prawdziwie logistycznymi. Trzeba wykorzystać odpowiednie maszyny, przygotować montaż, zatrudnić operatora… Ponadto metod osadzania stolarki jest kilka. Nie ma jednej najlepszej, z której można by korzystać zawsze i wszędzie.

Na co zwrócić uwagę?

Właściwie na każdym etapie montażu okien jest coś, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. W tym artykule nie będziemy się jednak skupiać na całym procesie, lecz na jego poszczególnych aspektach. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, czym charakteryzuje się montaż okien i od czego zależy.

1. Odpowiednie przygotowanie ościeża

Okna montujemy do tzw. ościeży. Są to powierzchnie poprzeczne do płaszczyzny muru przy otworze okiennym. Aby okno było poprawnie założone, należy ościeżę właściwie przygotować, a przede wszystkim je wyczyścić. Dość często jest to bagatelizowane, przez co materiał izolacyjny nie spełnia swojej roli tak, jak powinien.

2. Właściwe wymiarowanie

Sprawdź  Kiedy wybrać mini żurawia?

Warto uzmysłowić sobie, że nawet milimetrowe odstępstwa w rozmiarze okna mogą być powodem poważnych konsekwencji. Za duża szyba sprawi, że będzie za mało miejsca choćby na materiał izolacyjny. Okno może więc działać wadliwie. Natomiast za mały rozmiar odbije się na stabilności okna. Wówczas szybciej dojdzie do uszkodzeń mechanicznych wywołanych nawet przez zwykłą eksploatację.

3. Odpowiednia metoda mocowania

Rodzajów okien jest wiele. Ich rodzaj montażu zależy nie tylko od rozmiaru, ale też choćby funkcji. Inaczej należy montować okna antywłamaniowe od energooszczędnych. Specyficzne w instalacji są też choćby okna podnoszono przesuwne.

Różnice w montażu są dość duże. Przykładowo – wcześniej wspomniane okna energooszczędne można montować jedynie na ciepło. Niezbędne jest również wykorzystanie specjalnych folii poprawiających izolację.

4. Przemyślany transport

Transport rzadko jest brany pod uwagę. O jego roli przypominamy sobie najczęściej dopiero wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia szyby. Należy więc zawczasu przemyśleć sposób transportu zarówno do budynku, jak i na miejscu budowy.

Jako specjaliści zalecamy wybór maszyn typu mini żurawie lub manipulatory. To najlepsza metoda zabezpieczenia szyb w trakcie transportu i sposób na precyzyjny montaż.

Montaż okien – czy zawsze trzeba korzystać z pomocy profesjonalistów?

Jak już zostało kilka razy podkreślone, montaż okien nie jest łatwy. W wielu przypadkach pomoc specjalistów jest obowiązkowa. Dotyczy to zwłaszcza okien o niestandardowych funkcjach i rozmiarach. Warto też podkreślić, że nawet pozornie prosty montaż wiąże się z dużym ryzykiem. Zawilgocenie ściany z powodu nieprawidłowej instalacji może doprowadzić m.in. do powstania grzybów i pleśni. Lepiej jest więc postawić na usługi profesjonalistów.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice