1. Start
  2. Blog
  3. Panoramiczne przeszklenia w domu – wady i zalety
01

Artykuł

Panoramiczne przeszklenia w domu – wady i zalety

Wielkoformatowe, duże okna, przeszklone tarasy – panoramiczne przeszklenia są bardzo modne. Kiedyś były synonimem luksusu, dzisiaj doceniamy je ze względu na ilość światła, jakie wpuszczają do domu. Jakie mają wady i zalety?

Koszt

Panoramiczne przeszklenia są imponujące, ale ze względu na swoje niestandardowe rozmiary kosztują więcej niż mniejsze odpowiedniki. Przyjmuje się, że biorąc pod uwagę koszty montażu i zakupu ich cena jest większa nawet o 50% za metr kwadratowy okna.

Warto jednak podkreślić, że cena panoramicznych przeszkleń nie wynika z marży producentów. Ze względu na rozmiar takich okien trzeba użyć więcej materiału, zastosować specjalne okucia, wykorzystać odpowiednie maszyny do montażu. Wszystko to wpływa na koszt panoramicznych przeszkleń i tak – są one droższe od standardowych okien.

Izolacja cieplna

Wiele osób zastanawia się, czy panoramiczne przeszklenia wpływają w jakiś sposób na izolację cieplną domu. Pozornie można by sądzić, że skoro powierzchnia ścian jest mniejsza, to izolacja musi być gorsza. To jednak błędne założenie. Dobrej jakości przeszklenia, które zamontowano prawidłowo, mają dobrą izolację i w takim przypadku nie można mówić o nadmiernych stratach energii. Niemniej, wystarczy słabej jakości rama okienna, aby okno generowało większy wydatek na ogrzewanie domu.

Bezpieczeństwo

Panoramiczne przeszklenia wydają się bardziej niebezpieczne od standardowych okien. Wiele osób boi się problemów związanych z uszkodzeniem szyby lub nawet ryzykiem łatwiejszego włamania do domu. Ekipy budownicze mają też swoje uprzedzenia (często wynikające z braku wiedzy lub odpowiednich maszyn) co do montażu wielkoformatowych szyb.

 

A jak naprawdę jest z niebezpieczeństwem? Wszystko zależy od jakości okna i jego stabilności. Jeśli szyba jest trwała (np. hartowana) i zamontowana właściwie, ryzyko wypadków jest bliskie zeru. 

Dźwiękoszczelność

Czy panoramiczne przeszklenia chronią przed hałasem? Podobnie do izolacji cieplnej, izolacja akustyczna zależy głównie od jakości szkła i właściwego montażu. Najlepiej sprawdzają się te szyby, które mają wysoki wskaźnik Rw, czyli izolacji akustycznej. Rw standardowych okien wynosi 30 dB.

Sprawdź  Zastosowanie mini dźwigów

Montaż

Okna panoramiczne mogą być problematyczne w montażu, bo wymagają nie tylko fachowości, ale również użycia odpowiednich maszyn. Mogą to być ssawki, manipulatory czy nawet mini żurawie. Warto jednak podkreślić, że nie są to maszyny trudnodostępne. Możesz je wypożyczyć np. na Glasslift.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice