1. Start
  2. Blog
  3. Rozwój na rynku szyb wielkoformatowych
01

Artykuł

Rozwój na rynku szyb wielkoformatowych

Światowy rynek szkła jest w fazie intensywnego rozwoju. Szczególnie duży wzrost można zaobserwować w popycie na szyby wielkoformatowe. Ich produkcja i montaż wymagają jednak specjalistycznych rozwiązań. O tym, przed jakimi wyzwaniami stoi rynek szkła dużych rozmiarów, przeczytasz w naszym artykule.

Szyby wielkoformatowe są już wszędzie

Jeszcze kilkanaście lat temu szyby wielkoformatowe były swego rodzaju nowością. Dzisiaj można je spotkać niemal wszędzie. Używane są m.in. w: biurowcach, centrach handlowych, reprezentatywnych obiektach, muzeach, nowoczesnych domach. Umożliwiają realizację śmiałych wizji architektonicznych. Kojarzą się z poczuciem estetyki i postępem.

Produkcja i montaż szyb wielkoformatowych nie są jednak łatwe. Szkło tego typu waży kilkaset kilogramów i musi być poddane szerokiej, maksymalnie precyzyjnej kontroli.

Coraz większe

Jak zauważają specjaliści, szyby wielkoformatowe są coraz większe. Jeszcze niedawno największe konstrukcje wynosiły 3,2 m szerokości i 6 m długości. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej. Opracowane technologie pozwalają na produkcję szyb wielkoformatowych o szerokości 3,6 m i o długości aż 18 m! Należy jednak pamiętać, że wymiary te nie są żadnym standardem. Wielkość szyb formatowych zawsze zależna jest od indywidualnego projektu.

Rynek rośnie, ale dostawców jest niewiele

Co ciekawe, mimo rosnącego popytu na szyby wielkoformatowe dostawców dużych tafli jest niewiele. Wynika to z ryzyka, jakie wiąże się z potencjalną wymianą szkła, jeśli to ulegnie uszkodzeniu. Nie oznacza to jednak, że na rynku brakuje różnorodności. Coraz częściej szyby wielkoformatowe są rezultatem współpracy architektów i budowniczych, którzy wychodzą naprzeciw ograniczeniom i wykorzystują duże nakłady finansowe.
Na rynku brakuje też firm, które specjalizują się w transporcie i montażu szyb wielkoformatowych. Na szczęście ulega to zmianie dzięki możliwości wypożyczenia maszyn stworzonych do montażu dużych oszkleń, np. w Glasslift. Firmy nie muszą już inwestować w drogi park maszynowy, aby wykonywać inwestycje budowlane z szybami wielkoformatowymi, więc jest ich coraz więcej na rynku.

Sprawdź  Mini żurawie - dlaczego warto je wynająć?

Trendy w szkle wielkoformatowym

Szyby wielkoformatowe, chociaż imponują wystarczająco rozmiarem, mają też swoje trendy. Architekci zauważają, że w niedalekiej przyszłości popularnością będą się cieszyć szyby wielkoformatowe w formach cylindrycznych. Obecnym trendem są natomiast szyby zespolone, które zapewniają wysoką trwałość i idealną przejrzystość.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice