1. Start
  2. Blog
  3. Zastosowanie cienkiego szkła w architekturze
01

Artykuł

Zastosowanie cienkiego szkła w architekturze

Coraz więcej mówi się o zastosowaniu cienkiego szkła w architekturze i wszystko wskazuje na to, że niezależnie od koncepcji wykorzystania tego typu materiału jest to bardzo obiecujące rozwiązanie. Czym charakteryzuje się bardzo cienkie szkło i jakie ma zastosowania architektoniczne? Odpowiadamy.

Szkło jak w smartfonie?

Możliwości zastosowania cienkiego szkła w architekturze są ciągle badane, ale głównym założeniem jest stworzenie szkła do celów budowlanych o grubości takiej jak szkło stosowane np. w smartfonach. W dużych uproszczeniu chodzi o niezwykle cienkie szkło, które można by wykorzystać w architekturze (np. jako przeszklenia elewacyjne, fasady).

Grubość super cienkiego szkła glinokrzemianowego mieści się w zakresie 0,1-2 mm. Wzmacnia się je chemicznie, dzięki czemu jest jednocześnie bardzo wytrzymałe i elastyczne. Dodatkowo niewiele waży i można je łatwo wyginać w temperaturze pokojowej.

Zastosowania architektoniczne cienkiego szkła

1) Kompozytowe szklane panele elewacyjne z rdzeniami drukowanymi 3D
Jedna z koncepcji zastosowania cienkiego szkła w architekturze zakłada wykorzystanie paneli elewacyjnych z rdzeniami wykonanymi na drukarce 3D. Ma to być rodzaj kompozytowego szkła, wzmacnianego wspomnianymi rdzeniami. Otrzymana konstrukcja byłaby więc bardzo sztywna, ale też lekka. Mogłaby zatem służyć jako oszklenia fasadowe.

Potencjalną wadą takiego zastosowania są odkształcenia okien, które mogą wywoływać nieprzyjemne wrażenia drgania dla mieszkańców mimo braku niebezpieczeństwa.

2) Adaptujące się szkło na fasadach
Adaptujące się cienkie szkło miałoby zmieniać swój kształt w zależności od panujących czynników zewnętrznych. Zakłada się, że tego typu krzywiznę można by regulować, zmieniając opór stawiany przez obciążenie wiatru lub aby optymalizować ogniwa fotowoltaiczne (nałożone na cienkie szkło).

Koncepcja zakłada wykorzystanie adaptującego się cienkiego szkła m.in. do tworzenia otworów wentylacyjnych. Dzięki nim powietrze miałoby swobodny przepływ przez wewnętrzną przestrzeń podwójnej fasady.

Brzmi obiecująco? Mamy niestety złą wiadomość

Badania nad zastosowaniem cienkiego szkła w architekturze ciągle trwają. Na chwilę obecną pojawiają się dopiero pierwsze koncepcje wykorzystania tego typu szkła i należy je traktować tylko jako teorie. Niemniej, można przypuszczać, że w przyszłości cienkie szkło stanie się standardem, a opracowane technologie ułatwią jego wykorzystanie w budownictwie. Póki co trzeba pracować ze sprawdzonymi rozwiązaniami i najlepiej wykorzystując do tego maszyny Glasslift.

Sprawdź  Parametry cieplne okien - na co zwrócić uwagę?

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice