1. Start
  2. Blog
  3. Błędy w montażu okien
01

Artykuł

Błędy w montażu okien

Nieprawidłowy montaż okien, niezależnie od ich wielkości, może skutkować licznymi negatywnymi rzeczami. Od nieszczelności, która doprowadzi do zawilgocenia, po przyspieszone wyeksploatowanie ram. W tym artykule przyglądamy się bliżej najczęstszym błędom w montażu okien.

1. Nieprawidłowy rozmiar

Najczęstszy błąd w montażu okien polega na ich nieprawidłowym wymiarowaniu. Jeśli szyba jest za duża względem ościeży, luzy dylatacyjne tracą na miejscu. Nie ma wówczas przestrzeni na materiał izolacyjny, co prowadzi natomiast do zawilgocenia. Warto też podkreślić, że dość często wypaczają się wtedy profile, ponieważ materiał nie ma miejsca do naturalnego naprężenia. Z kolei montaż zbyt małego okna sprawia, że trudno jest o jego stabilność. W obu przypadkach nawet milimetrowe odstępstwa od prawidłowego wymiaru mogą mieć poważne konsekwencje.

2. Niestaranny transport

Przed montażem okna należy je jeszcze prawidłowo przetransportować, a następnie osadzić. W przypadku szyb standardowych rozmiarów nie jest to kłopotliwe, ale zły transport coraz popularniejszych okien wielkoformatowych może być fatalny w skutkach. Jeśli dojdzie do uszkodzenia szyby z tego powodu, poniesione koszty będą naprawdę duże. Zawsze należy więc transportować okno w możliwie najbezpieczniejszy sposób i za pomocą maszyn wysokiej jakości.

3. Niedokładne osadzenie okna

Brak dokładności jest niestety bardzo częstym błędem w montażu okien, a przecież można go łatwo uniknąć, przykładając do procesu uwagę. Jeśli rama będzie zbyt blisko węgarka lub ościeża, uszczelnienie tych miejsc w sposób prawidłowy będzie niemożliwe. Nierzadko dochodzi też do rozszczelnienia materiału (kiedy połączenie ramy okiennej z murem jest wykończone tynkiem). Wtedy do szczelin dostają się woda i wilgoć.

Okno nie powinno być też za daleko w stosunku do ościeża, bo będzie po prostu niestabilne. Szczelina ta nie powinna wynosić więcej niż 3-4 cm, a w przypadku odległości ościeżnicy od węgarka zalecane są ok. 2 cm.

Sprawdź  Rozwój na rynku szyb wielkoformatowych

4. Brudne podłoże

Ten błąd w montażu okien pozornie wydaje się być typowy tylko przy wymianie starych okien na nowe, ale to nieprawda. Jest równie częsty w montażu szyb w obiekcie całkiem nowym. Dlaczego oczyszczenie podłoża jest ważne? Wszelkie zabrudzenia sprawiają, że pianka źle się z nim wiąże. Ponadto brud wchłania wilgoć.

5. Brak listwy progowej

Wbrew pozorom brak listwy progowej również jest błędem w montażu okna. Bez niej uszczelnienie jest utrudnione, a woda może wniknąć pod ramę. To prowadzi natomiast do zawilgocenia muru.

6. Słabe zamocowanie okna do ściany

Przymocowanie okna do muru powinno być staranne. Inaczej może dojść do uszkodzenia ramy z powodu parcia wiatru lub pod wpływem niekorzystnych temperatur. Należy więc zawsze stosować odpowiednią ilość dybli lub kotew.

7. Niedokładny montaż pianki uszczelniającej.

Montaż pianki uszczelniającej jest tylko w teorii łatwy. Tak naprawdę to kolejny częsty błąd w montażu okien. Wpływa on na tworzenie się mostka cieplnego i może skutkować zawilgoceniem ściany. Sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

8. Źle rozmieszczone klocki podporowe lub ich brak

Warto podkreślić, że nieprawidłowe rozmieszczenie klocków podporowych lub całkowita rezygnacja z nich może w konsekwencji odkształcić konstrukcję i doprowadzić do pękania tynku. Lepiej, aby rama nie znajdowała się bezpośrednio na ociepleniu czy murze.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice