1. Start
  2. Blog
  3. Jak dbać o okna?
01

Artykuł

Jak dbać o okna?

Okna mają długą żywotność, ale bez odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji mogą nam posłużyć znacznie krócej. Stracą swój blask, będą bardziej podatne na uszkodzenia. Jak o nie dbać? Należy przestrzegać kilku zasad.

Rodzaj stolarki

Na początek musimy podkreślić jedno: sposób pielęgnacji i konserwacji okien zależy od ich stolarki. To, co wskazane jest dla okien aluminiowych, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku okien PVC i na odwrót. Musisz o tym pamiętać, bo źle dobrana i długo stosowana pielęgnacja może skutecznie uszkodzić twoje okna.

Pielęgnacja okien aluminiowych

Czyszczenie okien aluminiowych jest stosunkowo łatwe. Wynika to z faktu, że są malowane proszkowe, a więc odporne na warunki atmosferyczne. Brud nie osiada na nich tak, jak na oknach PVC i nawet zaschnięty nie wymaga szorowania. Podczas czyszczenie uważaj jednak, aby nie użyć środków żrących! Są niewskazane dla okien każdego typu.

Okna aluminiowe nie lubią też środków na bazie rozpuszczalnika i o kwaśnym odczynie. Bezpiecznym wyborem zawsze będzie ciepła woda z delikatnym płynem do mycia naczyń lub mydłem. Możesz też użyć środka przeznaczonego do czyszczenia aluminium. Pamiętaj jednak, aby żadnego ze środków nie nakładać na twardą, ścierną gąbkę. Materiały ścierne mogą uszkodzić powierzchnię ramy.

Pielęgnacja okien PVC

Okna PVC nie są wymagające, jeśli o nie dbamy i znajdują się w czystym otoczeniu, czyli np. nie w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej ulicy lub placu budowy. Duży wpływ na ich wygląd i kondycję ma też to, czy domownicy palą papierosy, zwłaszcza jeśli okna są białe.

Zabiegi pielęgnacyjne okien PVC należy wykonywać tak często, jak wymagają tego okna. Uważaj jednak, aby ich nie uszkodzić. PVC wydaje się materiałem twardym, ale w rzeczywistości jest to stolarka dość delikatna. Żrące produkty chemiczne i drapiące akcesoria uszkadzają ją bez problemu.

Szczególną uwagę zwróć na aceton i chlor. Środki na ich bazie są niebezpieczne, bo kruszą uszczelki okienne.
Czym usunąć trudne zabrudzenia?
Trudne zabrudzenia takie jak farba, klej czy gips są bardzo wymagające. Usunięcie ich wymaga odpowiedniego planu, bo jak wspomnieliśmy, środki ścierne nie służą ani stolarce aluminiowej, ani PVC.

Do usuwania zabrudzeń takich jak faba polecamy plastikową lub silikowaną szpachelkę. To miękkie narzędzia, którymi nie zarysujesz okna, ale wystarczająco twarde do delikatnego zdrapania farby. Klejące się zabrudzenia usuniesz łatwo gumką do ścierania.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice