1. Start
  2. Blog
  3. Czy mini żurawie są bezpieczne?
01

Artykuł

Czy mini żurawie są bezpieczne?

Chociaż mini dźwigi są już powszechnie stosowane w budownictwie, zwłaszcza w pracach ze szkłem, niektórzy wciąż zastanawiają się, czy mini żurawie są bezpieczne. Postanowiliśmy więc wytłumaczyć, jak te urządzenia działają i co sprawia, że można je nazwać bezpiecznymi.

Zastosowanie mini żurawi

Mini żurawie to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Służą do przenoszenia ciężkich obiektów w trudno dostępnych miejscach, np. wewnątrz budynków. Najczęściej wykorzystywane są do bezpiecznego transportu szkła i innych elementów szklanych oraz ich precyzyjnego montażu. Mają mniejszy udźwig od standardowych żurawi, ale dzięki temu są też bardziej mobilne. Mogą udźwignąć nawet do 4 ton, jednocześnie mieszcząc się w drzwiach. W zależności od modelu mają także inne udogodnienia np. białe gąsienice niezostawiające śladów.

W praktyce mini żurawie służą do przenoszenia i montażu wielkogabarytowego szkła oraz precyzyjnego transportu obiektów cennych (np. dzieł sztuki w muzeum) i ciężkich (np. samochody) na ograniczonej przestrzeni.

Zagrożenia w pracy z mini żurawiem

Głównym zagrożeniem, które może wynikać z pracy mini żurawia, jest jego uszkodzenia na skutek przeładowania. Wówczas dźwig może nie tylko uszkodzić przenoszone szkło lub nawierzchnię, na której się znajduje, ale nawet się przewrócić, co stanowi już duże zagrożenie dla pracowników w pobliżu. Dlatego to bardzo ważne, aby mini żurawia używać zgodnie z przeznaczeniem. Nie należy traktować go jak urządzenia, które udźwignie wszystko, ponieważ tak niestety nie jest. Ma on swoje ograniczenia wynikające m.in. z dużej mobilności i kompatybilności.

Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że do tak niebezpiecznych sytuacji dochodzi bardzo rzadko, ponieważ mini żurawie są wyposażone w rozwiązania, które zapobiegają awariom i alarmują przed zagrożeniem.
Zabezpieczenia mini dźwigu
Mini dźwig to nie tylko maszyna do zadań specjalnych – też urządzenie wyposażone w liczne czujniki i komputer pokładowy. Oznacza to, że nad prawidłową pracą czuwa i operator, i maszyna, przy czym to właśnie parametry monitorowane przez dźwig ułatwiają pracę operatora.

Sprawdź  Jak wybrać odpowiedni sprzęt do montażu szkła? Pomoc dla początkujących

System kontroli mini dźwiga czerpie informacje z czujników urządzenia. Sprawdzają one m.in.: masę przenoszonego obiektu, nacisk wywierany na podłoże, długość oraz kąt nachylenia wysięgnika, rozstaw podpór, promień pracy wysięgnika.

Mini dźwigi pobierają wszystkie informacje w czasie pracy urządzenia i aktualizują je. Informują operatora o wszystkich nieprawidłowościach. Niektóre modele same wdrażają procedurę, która ma zabezpieczyć urządzenie, np. opuszczenie wysięgnika, gdy masa ładunku jest za duża.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice