1. Start
  2. Blog
  3. Mini żurawie – kiedy warto je wybrać?
01

Artykuł

Mini żurawie – kiedy warto je wybrać?

Mini żurawie zwane są małymi dźwigami do zadań specjalnych. Coraz częściej wykorzystuje się je w pracach budowlanych i tam, gdzie trzeba z precyzją przenieść ciężkie materiały. Warto jednak zawczasu sprawdzić, do czego służą i czym się charakteryzują. Radzimy, kiedy warto wybrać mini żurawie.

Mini żurawie – charakterystyka

Na rynku królują przede wszystkim mini żurawie MAEDA. W branży określane są nawet mianem japońskich wojowników, co doskonale oddaje ich możliwości. Mini żurawie są wprawdzie mini z wielkości, ale mają wielką siłę i są jednocześnie niezwykle mobilne.

Udźwig maksymalny mini żurawi zależy od modelu, ale może on wynosić niemal 4 tony. Ich zasięg roboczy można zamknąć w przedziale 8-16 metrów. Znając te parametry, można by sądzić, że mini żurawie nie są w rzeczywistości wcale takie mini. Na szczęście tak nie jest. Są to urządzenia, które zmieszczą się nawet w zwykłych drzwiach wewnętrznych. Z tego powodu sprawdzają się właściwie przy każdej pracy w ograniczonej przestrzeni, gdzie potrzebny jest duży udźwig i precyzja.

Mini żurawie mogą pracować też na zewnątrz. Dzięki specjalnym gąsienicom i osiowom sprawdzają się dobrze nawet na błotnistym terenie. Urządzenia posiadają podwójne lub poczwórne zblocze hakowe (zasięg 10-20 metrów). Mini żurawie MAEDA wyróżniają się również pełnym zakresem obrotu 360 stopni bez ograniczeń. W zależności od modelu dźwigi mogą posiadać pilot zdalnego sterowania, ssawki do montażu szkła, hak szperający i inne rozwiązania.

Kiedy warto wybrać mini żurawia?

Mini żurawie to urządzenia, które są niezastąpione tam, gdzie przestrzeń jest niewielka lub zadanie wymaga użycia stosunkowo małych maszyn. Sprawdzają się przede wszystkim w transporcie i montażu szkła, zwłaszcza okien wielkoformatowych. Dzięki ich właściwościom można precyzyjnie zamontować szybę lub poruszać się po wnętrzu budynku.

Mini żurawie zalecane są też w przypadkach, gdy trzeba przenieść coś ciężkiego, ale w małej przestrzeni. Wykorzystywane są np. do przeprowadzania prac w centrach handlowych i muzeach. Z ich pomocą można dokonać skomplikowanych prac nawet na dachu wieżowca. Ograniczeń jest właściwie niewiele.

Warto też podkreślić, że najnowsze mini żurawie mają czujniki, dzięki którym praca maszyny jest nadzorowana przez nią samą. Operator musi jedynie sprawdzać, czy wszystko idzie zgodnie z planem.

Podsumowując, warto wybrać mini żurawie, kiedy wymagana jest duża precyzja w trudno dostępnym miejscu. Są to najlepsze maszyny do takich zadań specjalnych.

Lepiej wynająć czy kupić?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy warto wybrać mini żurawia, prawdopodobnie nie wiesz też, czy lepiej jest go wynająć, czy też może kupić. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od charakteru prac i ich częstotliwości. Jeżeli nadzorujesz firmę budowlaną, która regularnie wykonuje prace z użyciem mini dźwigu, inwestycja we własną maszynę będzie dobrym pomysłem. W większości przypadków lepiej jest jednak wynająć dźwig. To po prostu tańsze, a dodatkowo daje pewność korzystania ze sprawdzonego sprzętu w dobrej kondycji. W Glasslift przywiązujemy dużą wagę do jakości wypożyczanych urządzeń i ich sprawności.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice