1. Start
  2. Blog
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o szkle hartowanym
01

Artykuł

Wszystko, co musisz wiedzieć o szkle hartowanym

Każdy wie, że szkło hartowane jest niezwykle wytrzymałe. Mało kto kiedykolwiek zastanawiał się jednak, jak powstaje i dlaczego nazywane jest szkłem do zadań specjalnych. Wbrew pozorom jest to bardzo ciekawy materiał, o którym warto wiedzieć więcej.

Szkło hartowane – czym jest i jak powstaje?

Szkło hartowane to rodzaj szkła, które zostało poddane procesowi obróbki cieplnej. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością – jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim na zaginanie.

Szkło hartowane powstaje na skutek obróbki cieplnej. Najpierw zostaje podgrzane w bardzo wysokiej temperaturze, potem szybko schłodzone. Taki sposób hartowania zapewnia szkłu mocną strukturę, jednak warto wiedzieć, że niemożliwa jest jego dalsza obróbka. Oznacza to, że szkła hartowanego nie można produkować masowo. Jest to szkło robione na zamówienie, w rozmiarze dopasowanym do danego projektu.

Dwie metody hartowania

Szkło można hartować na dwa sposoby: pionowo i poziomo. Pierwszy polega na pionowym wprowadzeniu szyby do pieca. Przy tego typu obróbce trzeba się jednak liczyć z odkształceniem obrzeży, więc tak wyprodukowane szkło musi być umieszczone w ramie. Wtedy nie widać zniekształceń. Proces poziomy jest lepszy, ponieważ szyba wprowadzana jest na rolkach, które nie zostawiają śladów na szybie (w przeciwieństwie do zaczepów samozaciskowych używanych do hartowania pionowego). Z tego powodu piece do obróbki pionowej są powoli wycofywane z użytku.

Szkło termicznie wzmocnione a szkło hartowane

Bywa, że szkło termicznie wzmocnione (tzw. półhartowane TVG) utożsamiane jest ze szkłem hartowanym. Nie są to jednak takie same typy szła. Termicznie wzmocnione szkło wykonuje się wprawdzie podobnie, ale proces jego chłodzenie jest wydłużony. Skutkuje to obniżeniem wytrzymałości szyby, ale ma też istotną zaletę. Jeśli szyba termicznie wzmocniona pęknie, pozostanie w ramie. Jest to więc szczególnie przydatne w wysokich budynkach, gdzie wypadnięcie szyby z ramy byłoby niebezpieczne.

Sprawdź  Jak montować okna wielkogabarytowe?

Zastosowanie szkła hartowanego

Szkło hartowane ma szerokie zastosowanie. Prawdopodobnie każdy kojarzy je z budownictwem, jednak szkło tego rodzaju można znaleźć też w niejednej kuchni czy łazience. Używa się go w: konstrukcjach szklanych, drzwiach, meblach, podłogach, panelach, półkach, blatach, kabinach prysznicowych, balustradach szklanych. Szkło hartowane służy także do zabezpieczenia naszych telefonów. Również szyby samochodów, zwłaszcza boczne i tylne, często zrobione są ze szkła hartowanego.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice