1. Start
 2. Blog
 3. Rodzaje dużych okien
01

Artykuł

Rodzaje dużych okien

Duże przeszklenia opanowały nowoczesną architekturę. Chętnie montujemy je nie tylko w pokaźnych domach, ale również w apartamentowcach czy na działkach rekreacyjnych. Niewątpliwie wyglądają efektownie, jednak warto wiedzieć, na jakie rodzaje się dzielą i co je charakteryzuje. Dzięki temu dokonasz świadomego wyboru nie tylko w zakresie pożądanego efektu, ale również wynajmu odpowiednich maszyn.

Okna wielkoformatowe – rodzaje

Wyróżniamy 5 zasadniczych rodzajów dużych przeszkleń. Ich odpowiednia identyfikacja i znajomość specyfikacji umożliwi dobór optymalnego rozwiązania do danego projektu.

 1. Okna typu Fix
  Okna typu Fix są dość specyficzne, ponieważ zaliczamy je do okien nieotwieralnych. Oznacza to, że pełnią funkcję doświetlenia pomieszczenia, ale nie posłużą np. do otwarcia przestrzeni na taras.Dla wielu wykonawców okna typu Fix mogą wydawać się problematycznem gdy chodzi o ich montaż. W rzeczywistości do okien wielkoformatowych Fix wystarczy zaproponować stolarkę drewnianą lub aluminiową, a wszelkie kłopoty rozpłyną się w powietrzu. Oczywiście wiele zależy też od profesjonalnego montażu.
 2. Okna typu HS
  Kolejnym rodzajem dużych okien są okna tarasowe HS. Cieszą się obecnie niezwykłą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że okna typu HS mają kilka schematów otwierania. Na szczególną uwagę zasługują okna w systemach PCV – w nich najlepiej sprawdza się schemat A, który polega na tym, że jedna część jest stała, a druga przesuwna. W innych systemach (drewniane, aluminiowe) zastosowanie pozostałych schematów nie sprawia większych problemów.
 3. Okna typu Fix ze spoiną
  Montaż niektórych okien jest szczególnie problematyczny. Niekiedy prace wymagają użycia dwóch osobnych szyb w dwóch ramach, które łączy się pośrodku słupkiem statycznym. To może być jednak rozwiązanie, które nie przypadnie do gustu klientowi. Wówczas dobrym pomysłem może być okno typu Fix ze spoiną. Co ciekawe, ma ono swoje zastosowanie nawet w oknach narożnych. Łączenie szyb w takim przypadku opiera się na fudze ze specjalnego silikonu. Szyby muszą być wprawdzie w odpowiedni sposób przygotowane (szlifowanie i hartowanie), ale efekt jest imponujący.
 4. Systemy fasadowe
  Systemy fasadowe są najczęściej stosowane w różnego rodzaju budynkach handlowo-usługowych. To dobry pomysł nie tylko na stałe przeszklenia, ale również na montaż systemu HS (w tzw. fasadzie). Systemu fasadowe dają największe możliwości zarówno architektowi, jak i wykonawcy. Z ich wykorzystaniem powstają najbardziej efektowne przeszklenia.
 5. Świetliki dachowe
  To dość nietypowy sposób na doświetlenie pomieszczeń, ale staje się coraz bardziej popularny. Świetliki dachowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są w dachu na stolarce otworowej. Jest ona oparta głównie o alumionwe systemu fasadowe.
Sprawdź  Wszystko, co musisz wiedzieć o szkle hartowanym

 

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice