1. Start
  2. Blog
  3. Szklane okna wpływają na zmiany klimatu – czy nowe technologie mogą to zmienić?
01

Artykuł

Szklane okna wpływają na zmiany klimatu – czy nowe technologie mogą to zmienić?

Globalne ocieplenie to problem, za który odpowiadają bardzo różne branże. Jak się okazuje, rozwiązania powinna opracowywać nie tylko energetyka i przemysł, ale także sektor budowlany. Tyczy się to m.in. branży okiennej.

Szkło a zapotrzebowanie energetyczne

Jak wynika ze sprawozdania w sprawie globalnego ocieplenia, które przygotował Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, sektor budowlany odpowiada aż za 36 proc. globalnego zużycia energii końcowej. Przyczynia się także do bezpośredniej i pośredniej emisji CO2 – w tym przypadku odpowiada aż za 40 proc. całkowitej emisji. W połączeniu z wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na energię sektor ten musi szukać nowych rozwiązań, które zmienią ponure statystyki. Pod lupę należy wziąć m.in. szkło.

Chociaż szklane okna to zaledwie kropla w morzu zmian klimatycznych, szacuje się, że odpowiadają aż za 25 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w UE. Nie jest też kolorowo w przypadku chłodzenia – szkło odpowiada za 10 proc. zapotrzebowania na nie. Podsumowując, szklane okna mają duży wpływ na problem zmian klimatycznych. Co jednak ważne, nowe technologie mogą to zmienić.

Szkło inteligentne i inne rozwiązania

Nowe technologie szklane zyskują coraz większą popularność. Dotyczy to szczególnie tzw. szkła inteligentnego. Jest to rodzaj szkła, które dzięki swoim właściwościom przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Najpopularniejszym szkłem inteligentnym jest to umożliwiające kontrolę nad zaciemnieniem szyby. Użytkownik może ustawić ten parametr ręcznie (również za pomocą aplikacji mobilnej) lub skorzystać z systemu samosterownego. Producenci dążą do tego, aby szkło samo regulowało naświetlenie na podstawie natężenia światła.

Najnowocześniejsze szyby inteligentne, tzw. okna nanoPV, przekształcają światło słoneczne w prąd. W tej technologii wykorzystywane są kropki kwantowe – małe półprzewodniki niewidoczne dla ludzkiego oka.

Czy zmiany klimatu można ograniczyć?

Inteligentne szkło obecnie wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego, a w przyszłości może stanowić sposób na budowę obiektów samowystarczalnych. Tak wysoka efektywność energetyczna to ogromny potencjał – może ograniczyć zmiany klimatu, zmieniając oblicze sektora budowlanego. Z tego powodu szacuje się, że już w najbliższych latach rynek szkła odniesie spektakularny sukces. To sytuacja, której warto się przyglądać. Niemniej, prawdopodobnie minie jeszcze dużo czasu, nim inteligentne szkło stanie się standardem w polskich domach.

Sprawdź  Profesjonalne urządzenia do transportu i montażu szkła: manipulatory do szkła

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice