1. Start
  2. Blog
  3. Szkło czy plastik? Podobieństwa, różnice, zastosowanie
01

Artykuł

Szkło czy plastik? Podobieństwa, różnice, zastosowanie

Ekologia to temat, który w ostatnich latach stał się niezwykle ważny. W jego kontekście wiele mówi się o zastosowaniu plastiku – również w sektorze budowlanym. Warto więc wiedzieć, czym ten materiał się charakteryzuje i jak wypada w porównaniu ze szkłem. Czy w przyszłości branżę czekają duże zmiany?

Szkło vs plastik – co jest bardziej ekologiczne?

Plastik nie bez powodu stał się materiałem wykorzystywanym właściwie do wszystkiego. Wynika to z ceny jego produkcji. W porównaniu do alternatywnych tworzyw jest ona bardzo niska. Właśnie dlatego produkcja plastiku na masową skalę jest dzisiaj już normą. Należy jednak wiedzieć, że szło to materiał, który można poddawać recyklingowi w nieskończoność. Jego jakość nie pogarsza się wraz z kolejnymi przeróbkami. Dzięki temu, chociaż jest to droższy materiał, nie szkodzi środowisku. I chociaż plastik również można przetwarzać, to po jakimś czasie traci swoje właściwości, przez co wymaga utylizacji. Recykling jest więc poniekąd fikcją – szkło zostanie przetworzone zawsze, plastik tylko określoną ilość razy.

Z drugiej jednak strony nie należy stawiać pleksi na równi z plastikowymi butelkami. Jest to oczywiście tworzywo szkodliwe, ale służy nam przez wiele lat. Dzięki temu nie stanowi produktu, którego użyteczność jest tylko chwilowa, chociaż jego żywotność wynosi nawet kilkaset lat.

Wytrzymałość i wygląd

Plastik uważany jest powszechnie za trwały materiał, ale niestety łatwo się rysuje. Szkło jest pod tym względem lepsze. Trudno je zarysować, a trwałość zależna jest głównie od jakości produktu. Dobre szyby i powierzchnie szklane są niezwykle twarde, praktycznie nie pękają.

Duże znaczenie ma ponadto wygląd. Szkło wygląda estetyczniej od plastiku, a dzięki temu, że się nie rysuje, cieszy oko dłużej. Warto też wiedzieć, że plastik o podobnych właściwościach byłby po prostu bardzo gruby i nie wyglądałby estetycznie.

Sprawdź  Jak dbać o okna?

Renowacja

Zaletą szkła jest też możliwość jego renowacji. W przeciwieństwie do plastiku można je wypolerować, jeśli zostanie zarysowane. Dzięki temu powierzchnia szkła będzie odnowiona i posłuży jeszcze przez długo. Renowacja zarysowanego plastiku bardzo często jest niemożliwa lub wiąże się z niezadowalającym efektem estetycznym. Zresztą jeśli chodzi o estetykę, szkło zwykle wygląda lepiej. Nie zatrzymuje światła i może działać jak lustro (przy odpowiednim rozmieszczeniu). Nawet przezroczysty plastik nie gwarantuje takiego efektu, chociaż na pierwszy rzut oka doskonale imituje charakter szkła.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice