1. Start
 2. Blog
 3. Kiedy wybrać manipulator do szkła?
01

Artykuł

Kiedy wybrać manipulator do szkła?

Manipulator do szkła, obok mini żurawi i zawiesin próżniowych, to najczęściej używana maszyna do transportu i montażu okien wielkoformatowych. Czy zawsze jest dobrym wyborem i czym się charakteryzuje? Dowiedz się wszystkiego o manipulatorze do szkła!

Manipulator do szkła, czyli coś więcej od ssawek i mniej od żurawi

Podstawową różnicą między manipulatorem do szkła a żurawiem czy ssawką jest udźwig. Mini żurawie podnoszą szkła nawet o wadze kilku ton, podczas gdy przyssawki mają udźwig do 600 kg. Manipulatory do szkła, już fabrycznie wyposażone w przyssawki, podnoszą ponad 600 kg.

Oczywiście specyfikacje różnią się w zależności od modelu i nie zawsze to udźwig decyduje o wyborze konkretnego sprzętu. Istotne są również m.in. montaż pionowy liczony w metrach czy miejsce obiektu, w którym okno wielkogabarytowe będzie instalowane.

Cechy manipulatora do szkła

Chociaż manipulator do szkła niewątpliwie jest czymś pomiędzy przyssawkami a mini żurawiami (w kwestii udźwigu), to posiada on wiele innych, unikalnych cech. Znajomość ich da Ci pełen obraz tego urządzenia.

 • Udźwig ponad 600 kg
 • Montaż pionowy ponad 3,1 m
 • Montaż pułapowy 3,6 m
 • Regulacja prędkości pracy
 • Konfiguracja przyssawek
 • Systemy monitorujące zasilanie i próżnię
 • Możliwość zdalnego sterowania ramieniem i głowicą ssawki
 • Pilot zdalnego sterowania z wyświetlaczem parametrów pracy
 • Dwa obwody próżniowe niezależne od siebie
 • Specjalne ogumienie umożliwiające jazdę terenową
 • Własny napęd osi przedniej
 • Zintegrowana ładowarka akumulatora

Najważniejszy wydaje się być jednak rozmiar manipulatora do szkła. Jest on stosunkowo niewielki, dzięki czemu również mobilny. Dostanie się tam, gdzie mini żuraw może być już za duży lub za ciężki. W grę wchodzą więc wszystkie ciasne pomieszczenia i te z nietypowymi potrzebami, np. galerie handlowe, statki, dachy, balkony, tarasy.

Kiedy wybrać manipulator do szkła?

Manipulator do szkła jest wyjątkowo precyzyjnym urządzeniem do transportu i montażu okien wielkoformatowych w niewielkich pomieszczeniach. Ma duży udźwig, a dzięki swojej budowie jest nader mobilny. Warto go wybrać, kiedy wykonawcy zależy na maksymalnym bezpieczeństwie i dokładności, podczas gdy ssawki mają za mały udźwig, a mini żuraw jest za duży. To idealne urządzenie do kompleksowego montażu w miejscach o ograniczonej przestrzeni, dlatego poleca się wybór manipulatora do szkła m.in. na budowach biur czy przy wymianie okien w galeriach handlowych.

Sprawdź  Jak wybrać przyssawkę do szkła?

Wybierz dobry manipulator do szkła

Miej też na uwadze wybór odpowiedniej firmy. Chociaż wiele przedsiębiorstw oferuje wypożyczenie manipulatorów do szkła, nie wszystkie udostępniają urządzenia dobrej jakości i proponują pełne wsparcie. Jedną z polecanych firm jest Glasslift – pracownicy w tym miejscu są specjalistami z najwyższej półki i świadczą usługi na terenie całej Polski.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice