1. Start
  2. Blog
  3. Jak wybrać przyssawkę do szkła?
01

Artykuł

Jak wybrać przyssawkę do szkła?

Trudno wyobrazić sobie prace ze szkłem bez dobrej przyssawki. Warto jednak wiedzieć, jaką wybrać – źle dobrana może nawet uszkodzić uszkodzić szybę. Jakie przyssawki znajdziemy na rynku? Jakie jest ich przeznaczenie? Czy mogą być sterowane automatycznie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Przyssawka do szkła – do czego służy?

Przyssawki do szkła to narzędzia bardzo uniwersalne, chociaż ich głównym przeznaczeniem jest oczywiście bezpieczny transport szkła i precyzyjny montaż. Można ich używać zarówno do małych tafli, jak i bardzo dużych, jednak muszą być odpowiednio dobrane do zadania. Przyssawki do szkła wykorzystywane są do transportu wszelkich powierzchni płaskich, nie tylko szła. Mogą to być tworzywa sztuczne, a nawet drewno czy kamień. Wówczas bardzo ważny jest jednak wybór uchwytu przystosowanego do danej powierzchni.

Rodzaje przyssawek

Możemy wymienić dwa zasadnicze rodzaje przyssawek: przyssawki ręczne i przyssawki próżniowe. Ponadto przyssawki można też podzielić ze względu na ich uchwyty. Wówczas należy wymienić przyssawki na pompkę i przyssawki pojedyncze/podwójne/potrójne.

Przyssawki ręczne służą do przenoszenia stosunkowo niewielkich tafli płaskich lub o lekko chropowatej powierzchni. Zazwyczaj posiadają ssawkę i dopasowany uchwyt, przy czym do chropowatych powierzchni należy używać przyssawek na pompkę. Ssawki ręczne mają różne wielkości i przeznaczenie; można je dopasować do konkretnego rodzaju pracy. Udźwig większości modeli wynosi do około 100 kg równolegle i tyle samo prostopadle

Przyssawki próżniowe są narzędziami bardziej zaawansowanymi od przyssawek ręcznych i służą do przenoszenia powierzchni o dużej wadze. Posiadają specjalny system automatycznego sterowania, dzięki czemu cechują się wysoką precyzją w montażu. Przyssawki próżniowe zasilane są akumulatorowo – pozwalają nawet na 8 godzin pracy bez ładowania. Mają duży udźwig. Przy kompleksowym wykorzystaniu z odpowiednimi narzędziami mogą podnieść szyby nawet o wadze 2 ton.

Sprawdź  Przenoszenie szkła wielkogabarytowego – kupno czy wynajem sprzętu?

Na co zwrócić uwagę, wybierając przyssawkę?

Wybór przyssawki do szkła zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki planujesz ją wykorzystać. To przeznaczenie decyduje o tym, czy wystarczy przyssawka ręczna, czy trzeba użyć przyssawki próżniowej. Dla przykładu – jeśli planujesz przenieść taflę szkła o wadze mniejszej niż 100 kg, przyssawka próżniowa byłaby złym pomysłem. Oczywiście, podniosłaby szybę bez problemu, jednak inwestycja w jej zakup lub wynajem byłaby przepłacaniem. Przecież nie wykorzystasz pełni jej możliwości.

Jednak jeśli szkło jest ciężkie i dodatkowo jego montaż wymaga możliwie największej precyzji, przyssawki próżniowe będą koniecznością. To także rozsądniejszy wybór, gdy chodzi o transport bardzo kosztownych materiałów – ssawki próżniowe posiadają systemy, które ostrzegają przed zagrożeniem.

Więcej informacji możesz uzyskać, kontaktując się z Glasslift. Wynajmujemy ssawki do szkła i chętnie służymy pomocą w ich wyborze.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice