1. Start
  2. Blog
  3. Jak wybrać ssawkę do szkła?
01

Artykuł

Jak wybrać ssawkę do szkła?

Branża okienna zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat. Duże emocje budzą ssawki do szkła – jeszcze niedawno niewielu ich używało, a dziś pytania o to, jak wybrać ssawkę do szkła, są już na porządku dziennym. Radzimy zatem, na co zwrócić uwagę, wybierając takie urządzenie, i skąd mieć pewność, czy szkło zostanie bezpiecznie przeniesione.

Dobry producent to dobra ssawka

Warto uzmysłowić sobie, że dobry sprzęt nie jest dziełem przypadku. Jeśli zależy ci na ssawce, która posłuży latami, musisz wybrać doświadczonego producenta. Co to oznacza? Firma powinna istnieć na rynku już jakiś czas. Jeśli masz taką możliwość, sprawdź opinie o jej produktach – szybko dowiesz się, czy ssawki są dobrej jakości.

Zwróć także uwagę na to, czy producent udostępnia ci odpowiednie aprobaty i certyfikaty, dzięki którym ssawka została dopuszczona do użytku. Deklaracja CE to postawa, do której powinieneś mieć wgląd.

Radzimy też wybierać producentów, którzy mają w swojej ofercie inne urządzenia z branży okiennej, np. żurawie. Takie firmy są po prostu wiarygodniejsze.

Warunki zakupu i rodzaj ssawki

Wybierając producenta, nie zapomnij o zorientowaniu się w warunkach zakupu. Powinieneś dobrze znać choćby okres gwarancyjny. Najlepsi europejscy producenci udzielają zazwyczaj dwóch lat gwarancji na swoje produkty.

Nie zapomnij też o tym, aby nie popełnić podstawowego błędu początkującego – wybierz ssawkę potrzebną do twoich prac. Dlatego zawsze sprawdź, co zaleca producent. Może się bowiem zdarzyć, że dana ssawka sprawdzi się najlepiej w konkretnej branży i niekoniecznie będzie to twoja branża. Jeśli możesz, wybieraj urządzenia dedykowane specjalizacji, w której działasz. Przed zakupem przeczytaj też instrukcję obsługi. Jeśli coś budzi twoje wątpliwości, zapytaj o to producenta.

Urządzenie ma duże znaczenie

Nawet najlepsza ssawka do szkła może zawieść, jeżeli zostanie niepoprawnie użyta lub wykorzystana na nieprzystosowanym do tego urządzeniu. Specjaliści polecają zatem wybór żurawi lub manipulatorów do szkła.

Sprawdź  Automatyzacja spękania szkła hartowanego – już niedługo?

Są to urządzenia do zadań specjalnych. Mają duży udźwig, przyspieszają cały proces dzięki silnemu pochwytowi i dodatkowo mogą zmniejszyć wymaganą liczbę przyssawek. Ponadto wybrane urządzenie musi być odporne na uszkodzenia – oddziaływanie chemiczne czy zmiany temperatury nie powinny wpływać na jego wydajność.

Sprawdź też, czy ssawka próżniowa nie pozostawia śladów na powierzchni przenoszonych elementów. Chodzi zarówno o te mechaniczne, jak i chemiczne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając ssawkę do szkła, musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zorientuj się, czy płyty ssące (tzw. talerze) zostały opracowane do przenoszenia szkła płaskiego. Istotna jest również wielkość powierzchni kontaktu czołowego. Przy przenoszeniu szkła w pozycji pionowej to właśnie siła tego uchwytu będzie miała decydujące znaczenie. Ponadto pamiętaj o sprawdzeniu odporności ssawek na promienie UV oraz o minimalizacji rozcierania się wargi uszczelniającej. Dzięki temu zapobiegniesz mikrouszkodzeniom szkła.

Jeśli chodzi zaś o bezpieczeństwo, miej na szczególnej uwadze niezależne obwody podciśnienia. Najlepiej aby były dwa i działały niezależnie od siebie. Wówczas w razie niekontrolowanego rozszczelnienia jednego z nich, podciśnienie zniknie tylko w nim. Pozostały obwód dokończy pracę.
Możesz sprzęt wypróbować
Zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia próżniowego, możesz go najpierw wypróbować. Wiele firm oferuje możliwość wypożyczenia profesjonalnego sprzętu, m.in. Glasslift. Dzięki temu ocenisz, czy dane rozwiązanie sprawdza się w twoim biznesie. Nie wydasz więc dużych sum na coś, co ci się potem nie przyda. Profesjonalni producenci nie boją się takich wypożyczeń – wiedzą doskonale, że ich urządzenia są najwyższej jakości.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice