1. Start
  2. Blog
  3. Duże okna w domu – czy warto?
01

Artykuł

Duże okna w domu – czy warto?

Duże okna w domu, czyli tzw. okna wielkoformatowe, to marzenie wielu ludzi. Prawdopodobnie zastanawiasz się jednak, czy montaż tak dużych okien ma sens. Jak w ogóle się takie okna montuje? Rozwiewamy wątpliwości!

Wady i zalety dużych okien w domu

Wśród zalet okien wielkoformatowych w domu najczęściej wymieniana jest estetyka, dzięki której pomieszczenia robią się jasne i przestronne. Zaraz potem mówi się o lepszym dostępie do światła w porach roku, kiedy jest go niewiele (jesień, zima). Ponadto w okresie chłodów można wykorzystywać ciepło z energii słonecznej, które naturalnie wpada przez duże okno. Z kolei latem można okna całkowicie otworzyć, otwierając tym samym przestrzeń na otoczenie (ogród, taras).

Wady dużych okien nie są jednak bez znaczenia. Przede wszystkim okna wielkoformatowe mają gorszą izolację i przyczyniają się do strat ciepła. Ponadto ich cena jest o wiele większa. Właścicielom dużych okien dokuczają też wysokie temperatury latem, kiedy słońce nagrzewa pomieszczenia przez szybę.

Montaż dużych okien

Przed wprowadzeniem dużych okien do projektu wymarzonego domu hamuje często pytanie o montaż. Wielu ludzi obawia się, że instalacja takich okien jest nie tylko droga, ale też bardzo trudna, przez co łatwo o partactwo.

Montaż okien wielkoformatowych nie różni się znacznie od montażu okien o standardowych rozmiarach.

Przy montażu dużych okien należy zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie instalacji, która narażona jest na podmuchy wiatru i źle wykonana może generować straty ciepła.

Natomiast tym, co znacznie odróżnia montaż dużych okien w domu od okien małych, jest ich waga. Okna wielkoformatowe mogą ważyć kilkaset kilogramów i z tego powodu wymagają użycia specjalnego sprzętu. Najczęściej transportuje się je i montuje za pomocą manipulatorów do szkła lub mini żurawi. Tego typu sprzęty można na szczęście łatwo wypożyczyć na terenie całej Polski (np. korzystając z usług firmy Glasslift).

Sprawdź  Mini żurawie - kiedy warto je wybrać?

Duże okna w domu a ciepło

Wśród wad dużych okien wymieniliśmy m.in. nagrzewanie się pomieszczeń latem i wychładzanie zimą. Należy jednak ten temat rozszerzyć, bo na oba problemy istnieją rozwiązania.

W większości przypadków wystarczy montaż osłon okiennych na duże okna. Dzięki nim można kontrolować światło słoneczne latem, nie dopuszczając do przegrzania pomieszczenia. Osłony są też dodatkową warstwą izolacyjną zimą, dzięki której ciepło ucieka w mniejszej ilości.

Straty ciepła ograniczają też odpowiednie szyby. Do dużych okien zaleca się te wykonane z dwóch lub trzech tafli.

Duże okna w domu – czy warto?

Jeśli jesteś świadom zarówno wad, jak i zalet dużych okien w domu, a jednocześnie zdajesz też sobie sprawę z ich montażu, który wymaga użycia m.in. mini żurawia lub manipulatora do szkła, to odpowiedź jest jasna. Warto! Okna wielkoformatowe są właśnie dla Ciebie.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice