1. Start
  2. Blog
  3. Jak montować okna wielkogabarytowe?
01

Artykuł

Jak montować okna wielkogabarytowe?

Jak najlepiej montować okna wielkoformatowe? Być może jesteś w trakcie realizacji projektu, który przewiduje montaż okien o wadze kilkuset kilogramów i nie wiesz, jaki sprzęt podoła takiemu zadaniu. Okazuje się jednak, że montaż okien wielkogabarytowych nie musi być trudny. Radzimy, który sprzęt wybrać i co warto mieć na uwadze!

Wyzwania w montażu okien wielkoformatowych

Montaż musi być maksymalnie precyzyjny z dwóch powodów. Po pierwsze, cena okien wielkogabarytowych jest niemała, więc ryzykowanie uszkodzeniem ich to swoiste igranie z ogniem. Firma montażowa może ponieść z tego tytułu niemałe koszty. Po drugie, szkło ważące setki kilogramów to nie tylko wyzwanie pod względem technicznym, ale również pod względem bezpieczeństwa. Nie można więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak montować okna wielkogabarytowe, nie biorąc pod uwagę tych dwóch wytycznych.

Kolejnym wyzwaniem w montażu jest brak możliwości poprawek, bo samo szklenie jest już ostatnim etapem procesu. Wszystko zaczyna się bowiem od przygotowania otworów i montażu elementów konstrukcyjnych. Następnie należy jeszcze uszczelnić ramy z murem. Dopiero wtedy wstawia się szybę. Oznacza to, że wszystko musi być idealnie dopasowane i wykonane z największą precyzją.

Wyzwania wiążą się też z otoczeniem obiektu, w którym montujesz okno wielkogabarytowe. Kiedy działka jest niewielka albo np. znajduje się w środku lasu, wybór sprzętu do montażu jest niezwykle ważny.

Jak montować duże okna? Najlepsze urządzenia

Transport i montaż okien wielkogabarytowych odbywa się najczęściej za pomocą trzech urządzeń i akcesoriów. Są to:

  • przyssawki do szkła – jest to dobre i powszechne rozwiązanie, ale należy pamiętać o tym, że przyssawki muszą być dopasowane do ciężaru szyby i jej rozmiaru. Niestety nie istnieje coś takiego jak przyssawki uniwersalne. Ponadto punktowe przyssanie szyby o zbyt dużych gabarytach grozi m.in. pęknięciem tafli;
  • manipulatory – czyli małe i zwinne urządzenia, które umożliwiają transport i montaż okien wielkogabarytowych wewnątrz budynku, ale również poza nim. Ich wielką zaletą jest przede wszystkim rozmiar, dzięki czemu sprawdzają się w ciasnych pomieszczeniach. I chociaż manipulatory są niewielkie, mają dużą moc udźwigu (ponad 600 kg). Cechują się też dużą precyzją;
  • mini żurawie – to po prostu niewielkie dźwigi przystosowane do naprawdę ciężkich okien wielkoformatowych. Ich udźwig może wynosić nawet 4 tony! Jednocześnie są dość mobilne, dzięki swoim stosunkowo niedużym wymiarom, i maksymalnie precyzyjne – dobry operator potrafi manewrować szybą z dokładnością co do milimetra.
Sprawdź  Montaż klimatyzacji – żuraw niezastąpiony w pracach instalacyjnych na wysokościach (dachach i elewacjach)

Jaki sprzęt wybrać?

Wybór sprzętu do montażu dużych okien zależy przede wszystkim od potrzeb. Jeśli okno wielkoformatowe nie jest wiele większe od standardowych instalacji, wystarczą odpowiednio dobrane przyssawki. Kiedy jednak mowa o setkach kilogramów i montażu w małym pomieszczeniu, najlepszym wyborem będzie zwinny manipulator. Jeśli natomiast waga okna wielkogabarytowego liczona jest już w tonach, należy skorzystać z mini żurawia. Musisz zatem dokładnie przyjrzeć się projektowi i oszacować, które urządzenie sprawdzi się najlepiej w tym konkretnym przypadku.

Pamiętaj jednak, że nader ważny w obsłudze tego typu maszyn jest operator. To dzięki niemu urządzenia działają precyzyjnie i są bezpieczne. Warto więc skorzystać z firm, które wypożyczają zarówno manipulatory, jak i mini żurawie, oferując przy tym usługi doświadczonego operatora. Taki pakiet proponuje np. Glasslift.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice