1. Start
  2. Blog
  3. Profesjonalne urządzenia do transportu i montażu szkła: ssawki do szkła
01

Artykuł

Profesjonalne urządzenia do transportu i montażu szkła: ssawki do szkła

Zapraszamy do lektury drugiego artykułu poświęconego rynkowi stolarki w Polsce oraz urządzeniom do transportu i montażu szkła. Dzielimy się w nim  naszymi spostrzeżeniami, jak wygląda zapotrzebowanie na ssawki do szkła na polskim rynku. Wyjaśniamy, jakie cechy ma dobra ssawka i czym warto się kierować przy wyborze tego urządzenia. Podpowiadamy również, jaką metodę finansowania warto wybrać, by móc korzystać ze ssawki w codziennej pracy. Życzymy miłego czytania!

Jak wygląda zapotrzebowanie na polskim rynku na ssawki do szkła?

Ssawka to specjalistyczne urządzenie – zawiesie z systemem próżniowym i talerzami. Profesjonalna ssawka może mieć od 4 do nawet 10 talerzy. Ze względu na coraz większe i trudniejsze projekty najwięksi producenci są w stanie wykonać ssawkę na specjalne zamówienie z dowolną ilością talerzy. Urządzenia są przeznaczone do transportu i montażu –  pracy z płaskimi powierzchniami takimi jak: szkło ( w tym okna), kamień i płyty laminowane. Zawiesie jest kompatybilne z żurawiem wieżowym, miniżurawiem  oraz HD-sem. Wśród specjalistów dużą popularnością cieszą się ssawki z Niemiec oraz z Włoch.

Ze względu na relatywnie niską cenę ssawka to urządzenie, które jest często wybierane przez podmioty związane z rynkiem stolarki w Polsce. To niezbędne narzędzie pracy między innymi w firmach produkujących i montujących okna oraz w niewielkich przedsiębiorstwach, które zajmują się stolarką. Nawet małe zakłady doceniają poprawę wydajności pracy i decydują się na inwestycję we własną ssawkę. By wybrać odpowiednie urządzenie, warto wiedzieć, czym wyróżniają się zawiesia wysokiej jakości.

Bezpieczeństwo: najważniejsza cecha dobrej ssawki do szkła

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze ssawki do szkła, jest bezpieczeństwo. Dlatego wybrane urządzenie powinno spełniać określone normy i mieć przyznane certyfikaty stanowiące jednocześnie potwierdzenie jego jakości. Bardzo ważne jest, aby ssawka miała dwa niezależne układy próżniowe, ponieważ w przypadku wystąpienia awarii, czyli rozszczelnienia jednego z układów, drugi całkowicie przejmie ciężar materiału. Kolejnym ważnym czynnikiem, który definiuje dobrą ssawkę, jest faktor bezpieczeństwa. To współczynnik zawierający informację o maksymalnym możliwym udźwigu urządzenia. Optymalny faktor bezpieczeństwa zawiera się w przedziale od 2 do 4. Co to oznacza w praktyce? Ssawka, której udźwig wynosi 350 kilogramów, a faktor ma wartość 4, ma maksymalny udźwig do 1400 kg. Faktor bezpieczeństwa to niezwykle ważny parametr, na który trzeba zwracać uwagę, szczególnie gdy ssawka ma pracować na zewnątrz przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy pamiętać, że gdy mocno wieje, na zawieszoną na dźwigu szybę działają siły i dodatkowo obciążają ssawkę.

Sprawdź  Jak dbać o okna?

Czym się kierować przy wyborze ssawki?

Ssawka, która ma usprawniać codzienną pracę, powinna wyróżniać się określoną funkcjonalnością. Kilka talerzy, które można ułożyć w różnych konfiguracjach, zapewnia uniwersalność i umożliwia podnoszenie tafli o różnych gabarytach i kształtach. Firmy, które montują drzwi tarasowe typu HS, powinny korzystać ze ssawki wyposażonej w dystanse. To oprzyrządowanie pozwala na przyssanie jednocześnie do szyby stałej oraz do skrzydła jezdnego, gdzie występuje różnica poziomów nawet kilku centymetrów. Obecnie standardem jest ograniczenie okablowania na placu budowy, więc popularnością cieszą się ssawki zasilane akumulatorowo. Dlatego należy zwrócić uwagę na pojemność baterii oraz maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. W urządzeniach dla profesjonalistów ten czas pracy wynosi około 8 godzin. Istotną cechą ssawki, na którą również należy zwrócić uwagę, jest jej udźwig. Wartość podana przez producenta powinna zostać dostosowana do 90-95% maksymalnych ciężarów, jakie będą najczęściej obsługiwane przez urządzenie. To oznacza, że dla szyb o standardowej wadze około 300 kg optymalna będzie ssawka o udźwigu do 350 kg, by w pełni wykorzystać potencjał technologiczny. Im lżejsze i bardziej poręczne urządzenie, tym jego transport będzie szybszy, a praca z nim łatwiejsza.

Metody finansowania inwestycji – zakup czy wynajem?

W porównaniu z innymi urządzeniami do transportu i montażu szkła środki, jakie trzeba przeznaczyć na zakup ssawki, są relatywnie niewielkie. Jednak dla budżetu małych firm i zakładów, jednorazowa opłata za profesjonalny sprzęt wciąż może być zbyt dużą inwestycją. W takim przypadku opłacalną finansowo alternatywą będzie wynajem urządzeń proponowany przez Glasslift.

Wynajem ssawki do szkła w Glasslift

Decydując się na wynajem ssawki można:

  1. Zamienić jednorazową inwestycję na stałą miesięczną ratę.
  2. Korzystać z profesjonalnej ssawki do szkła o świetnych parametrach
  3. Używać ssawki tylko przy tych projektach lub w tych okresach w roku, gdy urządzenie jest niezbędne.
Sprawdź  Mini żurawie - dlaczego warto je wynająć?

Ponadto, wynajem z dużej firmy specjalizującej się w takich wynajmach gwarantuje, że ssawka będzie dobrana do potrzeb klienta, w 100% sprawna oraz, że będzie miała wykonane wymagane przeglądy.

Rynek stolarki w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego pojawia się coraz więcej urządzeń, które mają usprawnić i przyspieszyć pracę. Do tej grupy należą na pewno profesjonalne ssawki do szkła polecane przez Glasslift.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice