1. Start
  2. Blog
  3. Jak wygląda transport dużych okien?
01

Artykuł

Jak wygląda transport dużych okien?

Przewóz okien wbrew pozorom nie jest łatwy, a wszystko za sprawą ryzyka ich uszkodzenia. Jest ono większe, im większe jest okno. Ponieważ szyby wielkoformatowe są teraz niezwykle popularne zarówno w projektach budynków firmowych, jak i domów mieszkalnych, coraz więcej osób zastanawia się, jak wygląda transport dużych okien. Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź.

Istnieje kilka sposobów na udany transport okien

Transport dużych okien może odbywać się na kilka sposobów, a najczęściej wybierane są dwa z nich, by okna bezpiecznie dotarły na plac budowy. Trzeba przy tym podkreślić, że wybór zależy przede wszystkim od rozmiaru i wagi szyby. Najczęściej transportem okna na plac budowy zajmuje się producent. To na nim spoczywa odpowiedzialność za bezpieczne zapakowanie i dostarczenie zamówionego towaru – jest to szczególnie istotne, gdy transportowane okno jest duże. Z jakich urządzeń korzysta producent?

  1. Przyczepa – sprawdzone rozwiązanie

Aby transport okna mógł odbyć się przyczepą, trzeba zamontować na niej odpowiedni stojak. To o niego szyby będą się opierać. Okna powinny być ustawione w pozycji pionowej, ponieważ w ten sposób zwiększa się możliwość załadunku przyczepy, jednocześnie minimalizując ryzyko potencjalnych uszkodzeń. Każde okno należy starannie przymocować za pomocą lin i pasów. Co więcej, między fabrycznie zapakowanymi oknami warto umieścić kawałek styropianu, który będzie je dodatkowo izolował. Przydadzą się również podkładki z miękkiego materiału – należy podłożyć je pod ramy umieszczone na podłodze przyczepy.

Polecanym rozwiązaniem jest przykrycie transportowanych szyb plandeką. Dzięki temu okna są dobrze osłonięte i starannie zabezpieczone. Plandeka doskonale sprawdza się w przypadku większych szyb. Biorąc pod uwagę, że są ustawiane pionowo, mniejsze znaczenie ma wielkość przyczepy. Oczywiście ważne, aby planując transport okna, sprawdzić, ile kilogramów można bezpiecznie przewieźć, korzystając z przyczepy. Warto pamiętać, że duże okna mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów!

  1. Samochód – warto sprawdzić parametry okna

Jak wygląda transport dużych okien samochodem? Tak naprawdę nie różni się znacznie od transportu przyczepą. Auto również musi być wyposażone w stojak i mieć określoną ładowność. Okna trzeba starannie zabezpieczyć – przypiąć linami i pasami, aby podczas jazdy pozostały nieruchome. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę, ile kilogramów można przewozić w samochodzie. Co więcej, w przypadku auta ważna jest również wysokość okien – to jak duże okna uda się zapakować do jego wnętrza jest uzależnione od wysokości wnętrza pojazdu.

Sprawdź  Montaż okien wielkoformatowych

Transport na placu budowy: specjalistyczne maszyn

Okna po dostarczeniu ich na plac budowy przewozi się zazwyczaj specjalistycznymi maszynami, które są  powszechnie stosowane na budowie, a ich wypożyczenie możliwe jest w całej Polsce. Zastanawiasz się, jak wygląda transport dużych okien za pomocą takich rozwiązań? Już tłumaczymy.

Najpopularniejsze są dwie maszyny: mini żurawie takie jak urządzenia marki MAEDA oraz manipulatory (popularne marki to między innymi: Smartlift lub UPLIFTER). Obie cechują się dużym udźwigiem i dobrymi parametrami technicznymi, które sprawiają, że okno jest zarówno transportowane, jak i osadzane w sposób maksymalnie bezpieczny

Mini Żurawie MAEDA – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Mini żurawie mają bardzo duży udźwig. Niektóre modele potrafią podnieść ciężar nawet do prawie 4 ton. Warto jednak podkreślić, że maszyny zachowują przy tym kompaktowe rozmiary. Można nimi wjechać nawet do windy czy przejść przez zwykłe drzwi. Nowoczesne mini żurawie, które są wykorzystywane na budowach, cechują się również niebywałą precyzją i są wyposażone w pilot zdalnego sterowania. Warto podkreślić, że za precyzję pracy urządzenia odpowiada wyszkolony operator. To on steruje ramieniem żurawia i dba, by okno zostało bezpiecznie przeniesione w miejsce przeznaczenia. Operator urządzenia nie odpowiada za dostarczenie okien na miejsce rozładunku oraz za ich odpowiednie zabezpieczenie po zakończeniu transportu we wskazane miejsce. Mini żuraw może być użyty również do transportu szkła na szklaną fasadę – w takiej sytuacji przenosi się po jednej szybie. Czynność wymaga uważności i precyzji zarówno od operatora, jak i od pracowników, którzy działają na placu.

Mini żurawie są z powodzeniem używane do transportu cięższych okien. Nie oznacza to jednak, że nie można ich wykorzystać, gdy trzeba przemieścić kilka niewielkich szyb. Atutem mini żurawia jest możliwość pracy w ograniczonej przestrzeni na przykład na dowolnej kondygnacji budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by transportować mini żurawiem okna, które mają być zamontowane na przykład na strychu domu jednorodzinnego. Urządzenia wyróżniają się precyzją, a obecność na miejscu doświadczonego specjalisty jest gwarancją bezpieczeństwa i powodzenia całego przedsięwzięcia. Coraz więcej firm budowlanych oraz monterów okien chętnie korzysta z nowoczesnych urządzeń do transportu i montażu szkła. Popularność mini żurawi rośnie od kilku lat. Dlatego w Glasslift oferujemy wynajem urządzenia, gwarantując przy tym fachową obsługę oraz korzystną cenę.

Sprawdź  Montaż drzwi podnoszono-przesuwnych HS – na co zwrócić uwagę?

Wynajem mini żurawia – korzystne rozwiązanie

Używanie mini żurawia na placu budowy pozwala osiągnąć liczne korzyści finansowe związane ze skróceniem:

  • czasu potrzebnego na transport okien,
  • czasu pracy osób odpowiedzialnych za transport.

Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia okna, które jest największe podczas jego ręcznego przenoszenia. Warto dodać, że w przypadku dużych przeszkleń (jedno skrzydło może ważyć kilkaset kilogramów!) ręczny transport jest nie tylko nieopłacalny, ale również niemożliwy do wykonania. Człowiek potrzebuje wsparcia zaawansowanych urządzeń. Warto również pamiętać, że osoby zgromadzone na placu budowy są zobowiązane rozpakować okna, oraz zabezpieczyć je do czasu rozpoczęcia przenoszenia. To operator mini żurawia podpina ssawkę pod okno – od tej chwili rozpoczyna się właściwy transport szyby we wskazane miejsce.

Wynajem mini żurawia – warto zaufać Glasslift

Nasi klienci mają do dyspozycji mini żurawia pająka BG Lift model m-250, który doskonale sprawdza się w różnych warunkach w tym w ograniczonej przestrzeni. Jako sprzedawca z wieloletnim doświadczeniem dysponujemy własnym parkiem maszynowym, oferując naszym klientom wyłącznie te maszyny, które pomyślnie przeszły testy na placach budowy. Mini żurawia można u nas wynająć wraz z operatorem, wystarczy z wyprzedzeniem zarezerwować urządzenie. Oferujemy wynajem na preferencyjnych warunkach – na jedno zlecenie lub na dłuższy okres.

Klientom, którzy regularnie korzystają z mini żurawia, rekomendujemy zakup własnego urządzenia oraz znalezienie wykwalifikowanego pracownika. Biorąc jednak pod uwagę standardy współpracy z naszą firmą, klienci najczęściej podejmują decyzję o kontynuacji wynajmu, mając pewność, że zlecenie zostanie wykonane: terminowo i fachowo. Urządzeniami, które również polecamy naszym klientom, są profesjonalne manipulatory do szkła.

Manipulatory do szkła

Tam, gdzie potrzebna jest precyzyjna maszyna do transportu szkła, które waży kilkaset kilogramów, sprawdzają się najlepiej właśnie manipulatory do szkła. Ich udźwig wynosi ponad 600 kg, są małe i proste w użytku. Z ich pomocą transport przebiega bezpiecznie, a montaż jest maksymalnie precyzyjny.

Sprawdź  Najczęstsze pytania dotyczące wynajmu sprzętu do montażu i transportu szkła – nasze odpowiedzi

Nowy trend w architekturze, jakim jest projektowanie budynków otwartych na otoczenie, sprawia, że klienci coraz częściej zamawiają duże przeszklenia. Okna można transportować za pomocą specjalnej przyczepki lub samochodu, dbając o odpowiednie zabezpieczenie szyb. Za ten etap transportu najczęściej odpowiada producent. Następnie na placu budowy, warto powierzyć opiekę nad oknami doświadczonemu operatorowi, który za pomocą mini żurawia oraz ssawki, przeniesienie okno we wskazane miejsce. Mini żuraw typu pająk może pracować na ograniczonej przestrzeni – dowolnej kondygnacji, czy manipulując pomiędzy dwoma budynkami, jeśli znajdują się blisko siebie. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń znacznie skraca czas niezbędny na transport okien w określone miejsce na placu budowy, dlatego z możliwości wynajęcia mini żurawia z operatorem korzysta coraz więcej firm monterskich.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice