1. Start
  2. Blog
  3. Urządzenia do montażu szkła a rynek stolarki w Polsce
01

Artykuł

Urządzenia do montażu szkła a rynek stolarki w Polsce

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat rynku stolarki w Polsce oraz profesjonalnych urządzeń do transportu i montażu szkła. Informacje zgromadzone w artykułach są efektem naszego wieloletniego działania na polskim rynku stolarki, współpracy z najlepszymi europejskimi producentami oraz z różnorodnymi klientami. Cykl zaczynamy od analizy, jaki wpływ ma architektura użytkowa na rynek stolarki, jak kształtuje się ten rynek w Polsce oraz jakie urządzenia pozwalają nadążyć za zmianami i oczekiwaniami inwestorów. Polecamy również alternatywne metody finansowania zakupu urządzeń do transportu i montażu szkła. Zapraszamy i życzymy miłej lektury!

Wpływ architektury użytkowej na rynek stolarki

Rynek stolarki jest nierozerwalnie związany z architekturą użytkową, dlatego musi płynnie dostosowywać się do nowych trendów. Innowacje technologiczne są więc wypracowywane głównie po to, by pomóc spełnić oczekiwania inwestorów. Od kilku lat popularność znowu zdobywają projekty, w których uwzględniono duże, jasne przestrzenie. Architektura użytkowa sięga do lat 30. XX wieku, szukając tam inspiracji. Wzoruje się na nowoczesnych jak na tamte czasy domach amerykańskich, w których prym wiodły duże przeszklenia. Warto jednak zwrócić uwagę na aspekt technologiczny – niemal 100 lat temu  montowano okna szklane osadzone w cienkich drewnianych ramach. Dzisiaj w modnych domach jednorodzinnych i budynkach wielorodzinnych również dominują duże przeszklenia. Są to jednak okna z pakietami trzyszybowymi – ciężkie i masywne, dlatego wymuszają na rynku stolarki znalezienie efektywnych sposobów montażu. Jak w takim razie wygląda dzisiaj rynek stolarki w Polsce?

Jak zmienił się rynek stolarki w Polsce?

Polscy inwestorzy chętnie wybierają duże przeszklenia, a dowodem na to jest między innymi stale rosnący popyt na domy – nowoczesne stodoły. Salon i jadalnia pełne naturalnego światła, widna sypialnia z pięknym widokiem to marzenie niejednej rodziny. Nieruchomości z niewielkimi oknami zostały niemal wyparte z katalogów architektury użytkowej i zastąpione przez domy z dużymi przeszkleniami. Jednocześnie, by budynki spełniały wymogi formalne, inwestorzy są zmuszeni do stosowania pakietów trzyszybowych (dwukomorowych). To wszystko sprawiło, że obecnie wielkie okno przeznaczone do montażu w salonie często waży około 600-800 kg, a jego transport i montaż wymaga zaangażowania kilku osób lub użycia specjalistycznego sprzętu do przenoszenia szyb wielkogabarytowych.  Jakie inne czynniki mają wpływ na rynek stolarki w Polsce?

Co oddziałuje na polski rynek stolarki?

Polski rynek stolarki jest podporządkowany trendom architektury użytkowej – to one są motorem napędowym jego rozwoju technologicznego. Innowacje sprawiły, że modne stały się duże przeszklenia – tafle o powierzchni nawet 18 m2, a standardem – lekkie i wytrzymałe konstrukcje aluminiowe. Jednocześnie producenci okien muszą dostosować się do polskich oraz unijnych przepisów i regulacji dotyczących ochrony środowiska, czy budownictwa. Jedną z norm narzuconych przez Wspólnotę jest zmniejszenie minimalnej przepuszczalności cieplnej budynków. By osiągnąć nowy parametr, producenci musieli zacząć wytwarzać okna trzyszybowe, których waga zwiększyła się znacznie w porównaniu do standardowego okna jednokomorowego.  Jednocześnie zmiana struktury zatrudnienia oraz zawirowania na polskim rynku pracy miały wpływ na to, że obecnie brakuje wykwalifikowanych monterów. Dlatego dzisiaj firmy montażowe stają przed trudnym dylematem: okna ważą o wiele więcej niż jeszcze kilka lat temu, a jednocześnie jest mniej pracowników, którzy mogą wykonać montaż – jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Jakie urządzenia pozwalają nadążyć za zmianami?

Nie tylko polski rynek stolarki staje przed dylematami. Producenci urządzeń do montażu i transportu szkła, chcąc sprostać oczekiwaniom inwestorów, zaczęli pracować nad nowymi technologiami. Szukali rozwiązań, które pomogą im stworzyć urządzenia o dużym udźwigu przy zachowaniu niezbędnej precyzji działania. Istotne było również pozostawienie sterowania w rękach operatora oraz zaprojektowanie na tyle czułego systemu, by – przy odpowiednich umiejętnościach obsługi – nie dochodziło do uszkodzeń materiału. Kilka lat pracy i testów sprawiło, że obecnie na rynku europejskim są dostępne wydajne i zaawansowane technologicznie urządzenia do transportu i montażu szkła. Prym wiodą: mini żurawie, żurawie dekarskie z dołączonymi ssawkami do szkła i manipulatory do przenoszenia szyb o różnej masie i gabarytach. Solidne zaplecze techniczne stało się bazą niezbędną do prowadzenia biznesu na rynku stolarki. Dlatego wielu przedsiębiorców podejmuje decyzję o zakupie urządzeń do transportu i montażu szkła, korzystając z oferty Glasslift. Niektórzy właściciele firm szukają jednak alternatywnych form finansowania tej inwestycji.

Zakup, leasing, wynajem – jak sfinansować urządzenia do montażu i transportu szkła?

Zakup nowoczesnego i zaawansowanego technologicznie urządzenia do transportu i montażu szkła to inwestycja, która nie mieści się w budżecie wielu firm. Dobrą alternatywą może okazać się leasing sprzętu, ponieważ bez specjalistycznych maszyn firmom ciężko zachować konkurencyjność rynkową i podejmować się realizacji nowych zleceń. Przedsiębiorcy korzystają z finansowania zewnętrznych instytucji i budują swój park maszynowy, biorąc jednocześnie na siebie comiesięczne obciążenie finansowe. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez firmę Glasslift jest wynajem urządzeń do transportu i montażu szkła. To opłacalny wybór, jeśli solidne maszyny potrzebne są jedynie przez kilka miesięcy w roku, okazjonalnie przy większych zleceniach. Firmy montażowe nie tylko nie muszą w takiej sytuacji ponosić kosztów zabezpieczenia i utrzymania urządzeń, są również zwolnione z opłacania wysoko wykwalifikowanych pracowników w okresach, gdy pracy jest mniej. Tym samym mogą płynnie dostosowywać się do bieżących oczekiwań rynku, a wolne środki przeznaczyć na inne cele.

Wynajem urządzeń do transportu i montażu szkła w Glasslift

Oferujemy naszym klientom – firmom montażowym, budowlanym i deweloperom wynajem wysokiej jakości urządzeń do transportu i montażu szkła. W naszej bazie sprzętowej zgromadziliśmy nowoczesne maszyny: mini żurawie, żurawie dekarskie, ssawki do szkła oraz manipulatory do przenoszenia szyb z najlepszych europejskich fabryk. Skompletowaliśmy zaawansowaną technologicznie bazę oraz zespół doświadczonych operatorów, dla których praca z dużymi przeszkleniami jest codziennością. Dzięki temu możemy zaoferować nie tylko wydajne maszyny, ale również ich obsługę na najwyższym poziomie.

Rynek stolarki w Polsce jest podatny na trendy architektury użytkowej a jednocześnie musi dostosować się do obowiązujących przepisów prawa. Wymaga to nieustannego modyfikowania usług i sięgania po zaawansowane technologicznie rozwiązania. Nowoczesne urządzenia do transportu i montażu szkła doskonale spełniają wymagania firm zajmujących się stolarką oraz deweloperów i prywatnych inwestorów. Dzisiaj praca z nowymi technologiami to nie propozycja a konieczność, która ma pomóc utrzymać się na dynamicznie zmieniającym się  rynku stolarki, zachować konkurencyjność i ciągłość zleceń.

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice