1. Start
  2. Blog
  3. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do montażu szkła? Pomoc dla początkujących
01

Artykuł

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do montażu szkła? Pomoc dla początkujących

Montaż szkła to zadanie, które wymaga doświadczonego operatora i oczywiście odpowiedniego sprzętu do podnoszenia i przenoszenia na krótkich dystansach. Dla początkujących, którzy dopiero zaczynają działać w branży stolarki okiennej, szklenia czy montowania fasad i balustrad szklanych, wybór odpowiednich narzędzi i urządzeń wspomagających pracę zawsze stanowi wyzwanie. Zebraliśmy praktyczne wskazówki, dzięki którym poznasz najpopularniejsze sprzęty i dowiesz się, jak usprawnią one montaż różnego rodzaj szkła.

Montaż szkła to proces, który może być wykonywany w różnych kontekstach, takich jak budowa budynku, wymiana okien, instalacja witryn sklepowych, lub nawet prace artystyczne. Niezależnie od celu, kluczem do doprowadzenia inwestycji do końca – bezpiecznie i bez szkód – jest odpowiedni sprzęt, który ułatwi i usprawni pracę.

Dopasowanie sprzętu do szkła

Pierwszym krokiem przed wyborem sprzętu jest określenie gabarytów szkła, ze szczególnym uwzględnieniem jego wagi oraz rozmiaru. Na pewno istotne jest też to, w jakim miejscu szkło będzie montowane – na piętrze biurowca, wewnątrz galerii handlowej, a może w domu przy skarpie? To pozwala lepiej dobrać sprzęt, którego moc, udźwig i zasięg, jak również konstrukcja będą w pełni odpowiadały charakterowi prowadzonych prac.

Dobór urządzenia z uwzględnieniem jego zasięgu i mocy

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od kombinacji udźwigu i zasięgu, co ma istotne znaczenie dla komfortu, bezpieczeństwa oraz sprawności przeprowadzanych prac. W doborze sprzętów do montażu szkła stosuje się ogólną zasadę: Im urządzenie jest lżejsze, a jednocześnie posiada większy udźwig, tym lepiej. W przypadku manewrowania w ograniczonej przestrzeni, mniejsza maszyna będzie bardziej komfortowa, intuicyjna w użyciu. Już dodatkowe 10 cm konstrukcji (na długość lub na szerokość) może znacząco wpłynąć na możliwości manewrowania, o czym warto pamiętać przy wypożyczaniu lub kupowaniu sprzętów dźwigowych. Również waga ma znaczenie, ponieważ manipulatorem kierujemy siłą rąk, więc im jest lżejszy, tym łatwiej nam będzie pracować.

Sprawdź  Ssawka VIAVAC GB2 – co warto o niej wiedzieć?

Mini żurawie

Mini żurawie to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy montażu szkła. Są to kompaktowe urządzenia, które pozwalają na podnoszenie i przenoszenie dużych płyt szklanych. Mini żurawie są niezwykle przydatne, zwłaszcza przy montażu dużych okien, przeszkleń czy fasad. Wybierając mini żurawie, należy zwrócić uwagę na ich udźwig, zakres ruchu i stabilność.

W przypadku mini żurawi, jednym z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych modeli wykorzystywanych w pracach szklarskich jest seria BG Lift i modele takie jak M060 (do lekkich ładunków) czy M250 o optymalnej mocy i zasięgu. Dzięki swojej budowie przypominającej „pająka” oraz kompaktowym rozmiarom, ten żuraw może swobodnie wjechać do budynku przez standardowe drzwi. Jego budowa pozwala na konfigurowanie podpór na wiele różnych sposobów, co umożliwia pracę w miejscach praktycznie niedostępnych dla innych maszyn. Co ważne, BG Lift jest w stanie podnieść ładunki o masie nawet 4 tony (niewiele mniej niż sam waży). Dodatkowo, długi wysięgnik umożliwia pracę nawet na drugim piętrze budynku. Firma Glasslift oferuje także modele mini żurawi z serii BG Lift CWE oraz UNIC – te są bardziej zaawansowane, przeznaczone do trudniejszych prac i dźwigania cięższych ładunków.

W grupie mini żurawi dostępne są wersje spalinowe i elektryczne, co pozwala na ich użytkowanie także w zamkniętych pomieszczeniach.

Wynajem mini żurawi dostępny w ofercie Glasslift.pl

Ssawki do szkła

Ssawki to podstawowe narzędzia do mocowania szkła i transportowania go na małych i większych odległościach (we współpracy z dźwigiem). Ssawki działają na zasadzie tworzenia podciśnienia, co pozwala na pewne i stabilne chwycenie szkła.

Przenoszenie szyb za pomocą zawiesi próżniowych jest standardową praktyką na polskim rynku. Urządzenia te cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją niezawodność i wszechstronność. Warto wyróżnić modele marki Szchmalz, które zdobyły uznanie zarówno na liniach produkcyjnych, jak i na placach budowy podczas transportu i montażu, a także nowość w naszej ofercie – Righetti GLE 2200 kg. Dzięki odpowiedniej konfiguracji można z łatwością używać jej do podnoszenia nawet tafli o masie do 2,2 tony! Kluczowym aspektem jest to, że każde zawiesie próżniowe powinno spełniać normę DIN EN 13155 oraz posiadać dwuobwodowy system.

Sprawdź  Wykorzystanie mini żurawi w montażu przemysłowych czerpni dachowych

Manipulatory

Manipulatory to kolejne narzędzie, które znacznie ułatwia i zdecydowanie przyspiesza montaż szkła. Są to urządzenia, które pozwalają na kontrolowane i precyzyjne przemieszczanie szklanych tafli w różnych płaszczyznach – w pionie i poziomie. Są one wykorzystywane, podobnie jak ssawki, przy montażu szklanych paneli, które wymagają dokładnego ustawienia pod określonym kątem.

Wynajem manipulatora dostępny w ofercie GlassLift

Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości, kąta nachylenia oraz nośność manipulatora. To ważne, bo na rynku występują urządzenia, które mogą przewozić ładunki o masie przekraczającej 600 kg, a przy tym pozostają zwrotne i łatwe w obsłudze. Np. Smartlift jest tutaj firmą godną polecenia, z uwagi na doskonałe parametry pozwalające maszynom podnosić szkło o powierzchni w zakresie od minimalnych wymiarów 700×700 mm do maksymalnych, przekraczających 6 metrów.

Manipulatory z ssawkami do szkła – Glasslift

Jeśli startujesz w tej branży, na ten moment nie wiesz, z jakimi ładunkami przyjdzie Ci się zmierzyć. Manipulator o większym zasięgu i możliwościach okaże się zatem dobrym wyborem dającym szerokie możliwości.

Studium przypadku – zobacz, jak to wygląda w praktyce

Przeważająca część manipulatorów o udźwigu do około 600 kg posiada dwa wysuwy oraz zasięg wynoszący od 3,75 do 4 metrów w pionie. To wystarcza do przenoszenia szkła lub okien na taras na pierwszym piętrze lub balkonie, ale nie wystarczy do ich montażu na pierwszym piętrze budynku. Jednak urządzenia wyposażone w wysuwane ramię i kilka ssawek mogą mieć zasięg nawet 4,5-5 metrów. To oznacza, że większy sprzęt nie zawsze jest odpowiedni do pracy w ciasnych przestrzeniach i na wewnętrznych etapach budowy.

Zakup czy wynajem urządzeń do montażu szkła?

Manipulatory i ssawki są intuicyjne w obsłudze i nie wymagają specjalistycznych szkoleń ani uprawnień. Niemniej jednak, warto rozważyć opcję wynajmu wraz z operatorem, który dzięki doświadczeniu może znacznie sprawniej przeprowadzić montaż. Niektóre firmy, takie jak Glasslift, oferują zarówno wynajem sprzętu bez operatora, jak i z usługą operatora. Natomiast w przypadku mini-żurawi konieczne są atesty UDT oraz uprawnienia operatora, dlatego 90% usług wynajmu mini-żurawi obejmuje pracę z operatorem. To dobra opcja, która znacznie usprawnia tempo prac i pozwala przeprowadzić je zgodnie z planem.

Sprawdź  Żuraw BG LIFT M250 – charakterystyka

Adres

Glasslift Sp. z o. o.
ul. Długa 15
95-100 Zgierz

Pełen kontakt
Pełen kontakt

Działamy na terenie całej Polski

Mapa

Główna baza sprzętowa: Rzgów koło Łodzi

Pozostałe bazy sprzętowe: Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław, Kraków, Częstochowa, Katowice